۱۳۰هزار میلیارد تومان نقدینگی کجا رفت؟ + نمودار

0
1632

ناظراقتصاد: اطلاعات آماری نشان می‌دهد در بهار امسال بدون محاسبه معاملات ارزی ۱۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی بین بازار‌های اصلی سرمایه‌گذاری در گردش بوده است. رشد ۲۵ درصدی نقدینگی در اقتصاد ایران در طول چند سال گذشته این روز‌ها به بحث اصلی محافل علمی اقتصاد تبدیل شده است. به باور اقتصاد دانان یکی از دلایل رشد افسارگسیخته بازار‌ها اثرات رشد نقدینگی در طول چند سال گذشته بوده که در بهار امسال اثرات خود را نمایان کرده است. به زعم تحلیلگران این نقدینگی ابتدا اثر خود را در بازار ارز نشان داد و سپس به‌صورت همزمان به بازار‌های طلا و مسکن کشیده شد و دست آخر با ورود به بورس به رشد شدید شاخص‌های بورس منجر شد. حتی برآورد‌ها نشان می‌دهد اثر تحولات اقتصادی در بازار‌هایی از قبیل خودرو هم نمایان شده و اکنون برخی کنشگران اقتصادی به‌عنوان یک بازار سرمایه‌ گذاری به این بازار نگاه می‌کنند به‌طوری که در تازه‌ترین رویداد محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: فقط در طول ۴ ساعت ۲۵۰ میلیارد تومان پراید توسط متقاضیان خریداری شده است. این رویه حرکت نقدینگی در میان بازار‌ها نشان می‌دهد شتاب گردش نقدینگی تحت‌تأثیر تحولات سیاسی و اقتصادی ایران افزایش یافته است.

نحوه گردش نقدینگی در فصل بهار

اطلاعات آماری بدون احتساب معاملات انجام شده در بازار دلار که اتفاقا رقم کلانی را هم شامل می‌شود؛ نشان می‌دهد در بهار امسال ۱۳۰هزار میلیارد تومان پول در میان بازار‌های سرمایه‌گذاری جابه جا شده و به رشد بازار‌ها منجرشده است.با وجود اینکه اطلاعاتی از مقدار کل معاملات انجام شده در بازار ارز در دسترس نیست و مراجع رسمی و نظارتی هم در این زمینه هیچ اطلاعاتی منتشر نمی‌کنند اما برخی آمارها گویای این است که اتفاقا ارزش کل معاملات ارزی در بهار امسال بیش از سایر بازار‌ها بوده است. با این حال داده‌های آماری بدون احتساب معاملات ارزی نشان می‌دهد در بهار امسال بازار معاملات آتی سکه با ۴۳ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان دادوستد در صدر مبادلات قرار داشته و بعد از آن معاملات مسکن در رتبه دوم قرار دارد. برآورد‌های آماری نشان می‌دهد در بهار امسال ۴۰ هزار واحد مسکونی در شهر تهران با میانگین قیمت ۶ میلیون تومان دادوستد شده است که ارزش آن رقمی بین ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان است. این مقدار معاملات موجب شده میانگین قیمت در سطح شهر تهران به رقم بی‌سابقه هر مترمربع ۶میلیون و ۵۰۰هزار تومان برسد. در همین مدت همچنین ۱۰ هزارو ۸۰۰ میلیارد تومان از اوراق پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی توسط متقاضیان خریداری شده و قرار است بر مبنای آن بانک مرکزی ۷ میلیون قطعه سکه تحویل مشتریان بدهد. محاسبات انجام شده از مبادلات بازار خودرو بدون درنظر گرفتن خودرو‌های وارداتی هم نشان می‌دهد در بهار امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان خودروی صفر کیلومتر در نمایندگی‌های خودروسازها فروخته شده است که نسبت به سال قبل ۳۰درصد رشد نشان می‌دهد. در عین حال مطابق داده‌های آماری در همین مدت ۱۵ هزارو ۷۰۰ میلیارد تومان مبادله در بورس و ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در فرابورس انجام شده است.

پول‌های پارک شده

اطلاعات آماری همچنین مقدار نقدینگی با گردش کمتر را نشان می‌دهد که می‌توان آنها را براساس مفاهیم ادبیات مالی در زمره پول‌های پارک شده دسته بندی کرد. هم‌اکنون حجم کل سپرده‌های بلندمدت نظام بانکی به ۱۲۰۰هزار میلیارد تومان رسیده است که این ارقام با محاسبه ارزش کل بازار سهام، اوراق بدهی و همینطور دارایی‌های ثبت شده در صندوق‌های سرمایه‌ گذاری به ۱۹۰۰هزار میلیارد تومان می‌رسد. طبق این اطلاعات هم‌اکنون ارزش کل بازار سهام با محاسبه ارزش کل سهام شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس به ۵۰۰هزار میلیارد تومان می‌رسد و تاکنون ۱۵۰هزار میلیارد تومان نقدینگی در صندوق‌های سرمایه‌ گذاری پس انداز شده است. در عین حال مطابق آخرین اطلاعات ارائه شده از سوی مسئولان بازار سرمایه ارزش کل اوراق بدهی منتشر شده هم در محدوده ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

نقدینگی

نقدینگی

نقدینگی

نقدینگی

 

نظر بدهید