گری بکر (Gary Becker)

0
996

گری بکر (Gary Becker) از جمله مبتکرترین اقتصاددانان اواخر قرن بیستم است. رویکرد منحصر به‌فرد او، بکارگیری فرض عقلانیت اقتصادی در تعداد زیادی از مسائل اجتماعی است که معمولا توسط اقتصاددانان مورد مطالعه قرار نمی‌گیرد. این رویکرد منجر بهپیدایش تعداد زیادی از گرایش‌های جدید در اقتصاد از قبیل اقتصاد جرم و مجازات، اقتصاد اعتیاد، اقتصاد خانواده، نظریه سرمایه انسانی و اقتصاد تبعیض گردید.

آشنایی با زندگی گری بکر

گری بکر در سال ۱۹۳۰ در شهر پاتسویل ایالت پنسیلوانیا متولد شد و در نیویورک بزرگ شد. پدرش بکر صاحب یک کسب و کار کوچک بود. پدر و مادر بکر از تحصیلات زیادی برخوردار نبودند.
او لیسانس خود را از دانشگاه پرینستون گرفت و برای ادامه تحصیل به دانشگاه شیکاگو رفت و در سال ۱۹۵۳ دکترای خود را دریافت کرد. پایان‌نامه دکترای او درباره اقتصاد تبعیض و به راهنمایی فریدمن بود. کمیته جایزه نوبل نیز از پایان‌نامه او به عنوان یک اثر مهم در علم اقتصاد یاد کرده است.
بکر در دانشگاه شیکاگو طی سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۷ به تدریس پرداخت و آنگاه به دانشگاه کلمبیا رفت. وی در سال ۱۹۶۹ به عنوان استاد تمام اقتصاد و جامعه شناسی به شیکاگو بازگشت و از سال ۱۹۸۵ در مجله بیزنس ویک به نوشتن ستون اقتصادی پرداخت و با عموم مردم ارتباط برقرار کرد. وی در سال ۱۹۹۲ موفق به دریافت جایزه نوبل شد (Pressman, 2006, p. 280).
بکر در سال ۱۹۷۶ جایزه جان بیتس کلارک را از انجمن اقتصاد آمریکا دریافت کرد و در سال ۱۹۸۷ نیز ریاست این انجمن را عهده‌دار بود (econlib.com).
بکر دو سهم عمده در اقتصاد دارد؛ نخست اینکه وی فروض متداول در بین اقتصاددانان درباره عقلانیت انسان را به تمامی اشکال رفتاری، از جمله موضوعات غیر‌اقتصادی که با معاملات بازاری افراد سروکار ندارند، تعمیم داد. بکر با این فرض که انسان‌ها عقلایی رفتار می‌کنند و به دنبال حداکثرسازی مطلوبیت خود هستند، به تحلیل تصمیمات مربوط به ازدواج، طلاق، بچه‌دارشدن، جرم، مجازات و اعتیاد پرداخت. دومین سهم عمده او به توضیح نحوه عملکرد بازار نیروی کار مربوط می‌شود. او به گسترش ایده سرمایه انسانی کمک کرد و به اقتصاددانان در درک تبعیض در بازار کار کمک شایانی کرد.

نظریات اقتصادی گری بکر

• اقتصاد خانواده؛ بکر تصمیم ازدواج و روابط خانوادگی را همانند نظریه سنتی بنگاه‌های تجاری مورد تحلیل قرار داد. افراد زمان را برای جست‌وجوی همسر مورد علاقه شان صرف می‌کنند تا شخصی را پیدا کنند که بیشترین مطلوبیت را برای آنها فراهم کنند و این کار مانند تلاش بنگاه‌ها برای یافتن بهترین نیروهای ممکن است. جست‌وجوهای طولانی‌تر منجر به اطلاعات بهتری درباره مطلوب‌ترین همسر فراهم می‌آورد. در نتیجه، این نظریه پیش‌بینی می‌کند که افرادی که در جوانی ازدواج می‌کنند احتمال بیشتری دارد که طلاق بگیرند و این پیش‌بینی توسط داده‌های واقعی درباره ثبات زندگی زناشویی تایید می‌شود. همچنین این بیان می‌دارد که همانند بنگاهی که در پی حداکثر ساختن سود خود است، خانواده نیز برای حداکثر‌سازی مطلوبیت خود از طریق تخصصی شدن کارها عمل می‌کند و شوهران معمولاً در تولید بازاری و زنان در تولید خانوار تخصص پیدا می‌کنند. در نتیجه چنین تخصصی است که زنان دستمزد بازاری پایین تری را دریافت می‌کنند. به اعتقاد بکر این امر در نتیجه تبعیض نیست، بلکه ناشی از تصمیماتی است که در خانوارها درباره شغل‌های اعضای خانواده گرفته شده است.
تصمیمات خانوارها درباره بچه‌دارشدن هم می‌تواند مانند منطق تحلیل اقتصادی مورد مطالعه قرار گیرد. برخلاف مالتوس که معتقد بود افراد نمی‌توانند تمایل خود به تولید مثل را کنترل کنند، نگاه بکر به چنین تصمیماتی همانند تصمیمات مصرف‌کنندگان درباره خرید کالاها و خدمات است. پرورش بچه‌ها هزینه‌هایی در بر دارد و والدین باید برای غذا، پوشاک ، مسکن ، تفریحات و آموزش آنها هزینه کنند. از همه مهم‌تر، وقت و زمانیست باید والدین برای بچه‌ها صرف کنند و این وقت می‌تواند صرف کسب درآمد و مصرف کالاها و خدمات گردد. والدین باید در ازای این هزینه‌ها از مطلوبیت و لذت بیشتری از داشتن فرزند برخوردار گردند، تا بچه دار شوند. این جبران هزینه می‌تواند از لذت داشتن و پرورش فرزند، میل برای داشتن نسل یا تمایل به داشتن نوادگانی برای دوران پیری سرچشمه ‌گیرد (Pressman, 2006, p. 281).
به اعتقاد بکر علت این مطلوبیت اضافی هرچه که باشد، داشتن فرزند باید بتواند با کالاها و تفریحات (که برای افراد مطلوبیت دارند) به ازای هر واحد درآمد خانوار رقابت کند.
با چنین نگرشی می‌توان فرضیه‌های آزمون پذیر زیادی را درباره نرخ باروری فرمول بندی کرد. بالا بودن هزینه‌های داشتن فرزند موجب کاهش باروری و افزایش درآمدهای خانوار باعث خرید بیشتر کالاها و از جمله فرزند می‌گردد. درآمدهای بالاتر برای زنان باعث افزایش هزینه‌های پرورش فرزندان و زمان مورد نیاز برای آنها می‌شود و باروری را کاهش می‌دهد. همچنین حمایت‌های دولت برای درآمد دوران پیری موجب کاهش نرخ باروری می‌گردد، چون میل به داشتن فرزند در دوران سالخوردگی و نیاز به حمایت آنها را کاهش می‌دهد.
• اقتصاد جرم و مجازات؛ اقتصاد جرم و مجازات قلمروی دیگری است که بکر فرض عقلانیت را در آن به کار گرفت. دیدگاه متداول در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ این بوده که رفتار جنایی در نتیجه بیماری روانی یا فشار اجتماعی است. در مقابل، بکر فرض کرد که جنایتکاران بالقوه کاملاً عقلایی رفتار می‌کنند و با پاداش‌ها و هزینه‌های انتظاری از فعالیت جنایی تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند. هزینه بیشتر برای دستگیری مجرمان موجب احتمال بیشتر دستگیری آنان شده و جرم را کاهش می‌دهد. همچنین اگر مجازات‌ها افزایش یابد و سنگین تر شود، هزینه انتظاری رفتار جنایی افزایش یافته و میزان جرم کاهش می‌یابد. به طور مشابه، اگر شغل بیشتری وجود داشته باشد و پاداش‌های مالی از شغل‌ها افزایش یابند، اشتغال در مقایسه با جرم نسبتاً بهتر به نظر می‌رسد و با کاهش درآمدهای نسبی حاصل از فعالیت‌های جنایی، جرم هم کمتر شیوع می‌یابد. کاربردهای دیگر این رویکرد به چگونگی همراهی بنگاه‌ها با قوانین دولتی و افراد با قوانین مالیاتی باز می‌گردد و وابستگی آن را با میزان مجازات و احتمال دستگیری نشان می‌دهد. مطالعات کاربردی به خوبی نظریه‌های بکر درباره عوامل تعیین کننده فعالیت‌های جنایی را تأیید می‌کنند.
بکر به اعتیاد الکل و موادمخدر نیز به عنوان رفتارهای عقلایی نگریسته است. او با این نکته آغاز می‌کند که عادت‌ها می‌توانند خوب یا بد باشند. این عادت‌ها اگر رفاه آینده را افزایش دهند، خوب هستند. عادت‌هایی از قبیل ورزش منظم، درست غذا خوردن و بستن کمربند ایمنی همگی در این طبقه می‌گنجند. از سوی دیگر، عادت‌هایی که رفاه آینده را کاهش می‌دهند از قبیل سیگار کشیدن و تجربه مصرف مواد مخدر همگی، مضر هستند. اما بکر معتقد است افرادی که عادت‌های بد را دارند، لزوماً غیر‌عقلایی نیستند و تنها لذت حال را به آینده ترجیح می‌دهند. به نظر بکر، اعتیاد عادت قدرتمندی است که در نتیجه ترجیح لذت انتظاری فعلی به آینده بدست می‌آید (Pressman, 2006, p. 282). این تحلیل منجر به این می‌شود که استفاده از مواد به منظور حداکثر‌سازی مطلوبیت افراد باید قانونی تلقی شود. در هر حال بکر زمینه را برای چنین مجوزی مهیا کرده است. در واقع، او استفاده از مواد را برای کاهش نگرانی‌های آینده می‌داند که منجر به عادتی قدرتمند می‌شود. علاوه براین، قانونی شدن مواد مخدر ممکن است منجر به افزایش چشمگیر اعتیاد شود، چرا که عواقب منفی آن با قانونی شدن کاهش یافته و قیمت آن نیز کاهش می‌یابد. به هر حال این تحلیل تنها از نگاه مطلوبیت فرد در زمان حال بوده و اثرات خارجی منفی آن در بلندمدت برای جامعه و خود فرد باید در سیاست‌گذاری لحاظ شود.
• سرمایه انسانی؛ کار برجسته دیگر بکر به اقتصاد نیروی کار مربوط است. بکر از جمله پیشگامان گسترش ایده سرمایه انسانی بود و این ایده را برای درک نحوه فعالیت بازار نیروی کار به کار گرفت. در مقایسه با سرمایه فیزیکی مانند ماشین‌آلات و کارخانه‌ها، افراد نیز با تحصیلات، آموزش و توسعه مهارت‌های جدید در خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند. در حقیقت، مفهوم سرمایه انسانی از این هم گسترده‌تر است و در برگیرنده خرید مراقبت پزشکی، زمان صرف شده برای جست‌وجوی کار و مهاجرت به سایر نواحی برای شغل بهتر می‌شود. این سرمایه‌گذاری‌های انسانی، همانند کارخانه‌ها و ماشین‌آلات منجر به جریانی از درآمدهای آینده می‌شود.
اما این سرمایه‌گذاری‌های انسانی همانند سایر سرمایه‌گذاری‌ها مستلزم هزینه‌هایی است. شاید مهم‌ترین هزینه در این کار به درآمدهای از دست رفته‌ای بر می‌گردد که طی این سرمایه‌گذاری‌ها، زمان افراد را به خود تعلق داده است. علاوه بر این، سختی کسب مهارت‌ها و دانش جدید موجب تحمیل هزینه دیگری بر افراد می‌شود. به اعتقاد بکر، افراد تا اندازه ای در خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند که درآمدهای آینده آنها فراتر از هزینه‌های فعلی آنها برود.
چندین نکته مهم و بحث انگیز درباره نابرابری و تبعیض اقتصادی از نظریه سرمایه انسانی سرچشمه می‌گیرد. نکته اول این است که نابرابری در بین دو گروه مانند زنان و مردان یا سیاه و سفید به معنی این نیست که گروه با درآمد کمتر مورد تبعیض قرار گرفته است. اختلافات درآمدی به عواملی از قبیل آموزش، مهارت و تجربه بستگی دارد. تنها بعد از بررسی کلیه این عوامل و وجود اختلاف در درآمد می‌توان آن اختلاف را تبعیض نامید (Pressman, 2006, p. 283).
دومین نکته آن است که تمایل به تبعیض سلیقه یا ترجیح کارفرما باز می‌گردد. ضمناً بکر(۱۹۹۳) تبعیض را بیشتر وابسته به سلیقه و طرز تفکر مصرف‌کنندگان و کارکنان نسبت به کارفرمایان می‌داند. برای مثال، مصرف‌کنندگان ممکن است فروشندگان اقلیت را ترجیح ندهند و کارکنان موجود نخواهند با زنان یا سیاهان کار کنند. در چنین مواردی بنگاه‌ها تمایل به استخدام زنان یا سیاهان واجد شرایط ندارند، چون چنین استخدامی موجب کاهش فروش یا بهره‌وری کارکنان شده و به بنگاه آسیب می‌زند.
نکته سوم آن است که تبعیض به زیان کارفرمایان تمام می‌شود. اگر کارفرمایی در استخدام زنان یا سیاهان، تبعیض قائل شود مجبور است برای مردان یا سفید پوستان اختلاف دستمزد موجود بین آنان را بپردازد. این بدان مفهوم است که در بازارهای رقابتی، تبعیض با احتمال کمتری اتفاق می‌افتد، چون هزینه‌ها را افزایش می‌دهد و بنگاه‌هایی که تبعیض اعمال می‌کنند از رقابت حذف می‌شوند (Pressman, 2006, p. 284).

آثار گری بکر

• ‘‘Investment in Human Capital: A Theoretical Analysis,’’ Journal of Political Economy, 70, 5 (October 1962), pp. 9–۴۹

• Human Capital, New York, Columbia University Press, 1964

• ‘‘Crime and Punishment: An Economic Approach,’’ Journal of Political Economy, 76, 2 (March/April 1968), pp. 167–۲۱۷

• The Economics of Discrimination (1957), Chicago, University of Chicago Press, 2nd edn, 1971

• ‘‘A Theory of Marriage: Part I,’’ Journal of Political Economy, 81, 4 (July/August 1973), pp. 813–۴۶

• ‘‘A Theory of Marriage: Part II,’’ Journal of Political Economy, 82, 2 (March/April 1974), Part 2, S11–S26

• The Economic Approach to Human Behavior, Chicago, University of Chicago Press, 1976

• ‘‘An Economic Analysis of Marital Instability,’’ Journal of Political Economy, 85, 6 (December 1977), pp. 1,153–۸۹, with E. M. Landes and R. T. Michael

• A Treatise on the Family, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, 1981

• ‘‘Human Capital, Effort, and the Sexual Division of Labor,’’ Journal of Labor Economics, 3, 1 (January 1985), pp. 533–۵۸

• ‘‘A Theory of Rational Addiction,’’ Journal of Political Economy, 96, 4 (August 1988), pp. 675–۷۰۰, with Kevin M. Murphy

• ‘‘Rational Addiction and the Effect of Price on Consumption,’’ American Economic Review, 81, 2 (May 1991), pp. 237–۴۱, with Michael Grossman and Kevin M. Murphy

• ‘‘Autobiography’’ ۱۹۹۲a (available online at www.nobelprize.org/economics/ laureates/1992/becker-autobio.html)

• ‘‘Habits, Addictions, and Traditions,’’ Kyklos, 45, 3 (1992b), pp. 327–۴۵

• ‘‘Nobel Lecture: The Economic Way of Looking at Behavior,’’ Journal of Political Economy, 101, 3 (June 1993), pp. 385–۴۰۹

• Accounting for Tastes, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, 1998

آثاری درباره گری بکر

• Fuchs, Victor R., ‘‘Gary S. Becker: Ideas about Facts,’’ Journal of Economic Perspectives, 8, 2 (Spring 1994), pp. 183–۹۲

• Posner, Richard A., ‘‘Gary Becker’s Contributions to Law and Economics,’’ Journal of Legal Studies, 23 (June 1993), pp. 211–۱۵

• Rosen, Sherwin, ‘‘Risks and Rewards: Gary Becker’s Contributions to Law and Economics,’’ Scandinavian Journal of Economics, 95, 1 (1993), pp. 25–۳۶

• Shackleton, J. R., ‘‘Gary S. Becker: the Economist as Empire-builder,’’ in Twelve Contemporary Economists, ed. J. R. Shackleton and G. Locksley, New York, Wiley, 1981 pp. 12–۳۲

 

 

نظر بدهید