گزارش بازار بورس در هفته دوم آبان ۹۸

0
249
از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۸ آبانهفته منتهی به ۱۴ آبانشرح
% ۷۰.۹% (۱.۴)۳۰۹,۶۶۱۳۰۵,۳۳۳شاخص کل
% ۱۵۹.۹% ۱.۳۸۴,۵۶۲۸۵,۶۸۹شاخص کل هم وزن
۲,۱۱۳,۴۴۲% ۷۷.۹۳۰,۹۱۸۵۴,۹۹۴ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۶۱۹,۳۲۶% ۷۴.۴۷,۰۸۲۱۲,۳۵۰حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

در پایان معاملات بورس در هفته دوم آبان ۹۸ ، شاخص کل با ۴۳۲۸ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۳۰۵۳۳۳ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۱۱۲۷ واحد افزایش معادل ۱.۳۳ درصد  به رقم ۸۵۶۸۹  واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول با ۴۰۳۱ واحد کاهش به رقم ۲۲۱۴۶۲ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۴۸۱۱ کاهش عدد ۶۲۲۹۷۰ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱.۷۹ درصد و شاخص بازار دوم با ۰.۷۷ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند. در ۴ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۵۴۹۹۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۷۸ درصد افزایش یافت.

 در ضمن تعداد ۱۲۳۵۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۷۴.۴ درصد و ۵۸.۷ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که  تعداد ۴۵۵ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۶۵۱  میلیارد ریال مورد معامله  قرار گرفت و هرکدام با ۴۴ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۱ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۹۶۴ میلیارد ریال معامله شد.

شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته افت ۱.۴ درصدی را تجربه کرد و به این ترتیب بار دیگر نماگر عمومی بازار سهام از سطح ۳۱۰ هزار واحدی عقب‌نشینی کرد. در هفته‌های اخیر کارشناسان به سطوح حمایتی برای سهام پس از ریزش پرشتاب از سقف تاریخی اشاره کرده بودند؛ از طرفی همچنین به نبود سوخت کافی برای عبور سهام از قله‌های پیشین اشاره می‌شد. با این حال از پایان هفته گذشته نشانه‌ها از تشدید هیجان در سهام و شکل‌گیری دوباره حرکت‌های توده‌ای مورد توجه بود. نمادهای کوچک‌تر بار دیگر بیشترین توجه را به خود جلب کردند.

در چهار روز کاری هفته گذشته شاخص کل فرابورس ۱/۱ درصد عقب‌نشینی کرد و روی عدد ۳ هزار و ۹۲۸ واحد قرار گرفت. بزرگان فرابورسی چنان فشاری بر شاخص کل آوردند که تقویت قیمت سهام بنگاه‌های کوچک‌تر مجال انعکاس در نماگر بازار را نیافت.

چنین آرایشی را می‌توان در میزان تحرکات فعالان فرابورسی دید که در مقیاس هفتگی رشد قابل ملاحظه‌ای را به نمایش گذاشت. حجم و ارزش معاملات کل بازارهای فرابورسی در این هفته تقریبا سه برابر شد. در بازار بدهی نیز علاوه بر رشد تقاضا و افزایش قیمت‌ها، ارزش معاملات تقویت بیش از دو برابری را تجربه کرد. اوراق وام مسکن نیز در این هفته با وجود افت متوسط قیمت، با افزایش چشمگیر ارزش معاملات به کار خود پایان دادند.

تحلیل هفتگی جهانی  در گزارش هفته دوم آبان ۹۸

نااطمینانی درباره سرنوشت مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین باعث شده است که بازارهای مختلف در روز جمعه گوش به زنگ باقی بمانند. در حالی که در وال‌استریت، شاخص‌های داوجونز و ۵۰۰S&P به سمت رکوردهای تاریخی خود در پیش بودند و به این دل بسته بودند که ضررهای ناشی از جنگ تعرفه‌ای با توجه به اظهارات مقامات چینی رو به پایان است، اما گزارش رویترز مبنی بر اینکه کاخ سفید با برخی از جنبه‌های توافق اولین بین دو کشور مخالف است، باعث شد تا افزایش روزانه این شاخص‌ها محدود شود.

کارشناسان معتقدند که توافق تجاری اکنون مهم‌ترین محرک بازاهای سهام در جهان خواهد بود که در صورت دریافت سیگنال‌های ناامیدکننده تاثیری معکوس بر شاخص‌ها خواهد گذاشت. روز پنج‌شنبه با توجه به اخبار منتشره در بازارهای جهانی موجی از خوش‌بینی به راه افتاده بود و بسیاری از شاخص‌های مهم روندی صعودی داشتند. در این روز شاخص نزدک با ۰.۲۹ درصد افزایش به مقدار ۸۲۱۹ رسید و در کنار این شاخص، داوجونز با ۰.۶۶ درصد و ۵۰۰S&P  نیز ۰.۲۷ درصد افزایش این شاخص را در روند صعودی خود همراهی کردند.

گزارش بازار بورس در هفته دوم آبان 98

نظر بدهید