گزارش بازار سهام یکشنبه ۵ دی

0
442

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-5dey95

monitoreconomy_ir-stock-5dey95-2

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص‌کل ‌بورس ‌با کاهش ۲۶۲ واحدی به ۷۹.۸۹۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۸۵۷ میلیارد ریال (۲.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۳۶۳ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۹۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۲۰میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت گروه صنعتی بارز با ۶ واحد، تراکتور سازی ایران با ۴ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت صنایع ملی مس ایران با ۳۵ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۲۸ واحد و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۱ میلیارد و ۱۴۳ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۲ میلیارد و ۸۵۷ میلیون و ۴۳۸ هزار ریال در بیش از ۵۲ هزار و ۶۷۷ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بورس تهران امروز نیز شاهد قرمزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای تالار شیشه‌ای بودند؛ بازاری که علی‌رغم تکاپوی حقوقی‌ها برای تثبیت شاخص، اما با فشار عرضه امروز به کانال ۷۹ هزار واحدی عقب‌گرد کرد. در میان معاملات درون گروهی حقوقی‌ها نیز امروز صنعتی دریایی ایران شاهد کد به کد شدن کمتر از ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان بود. گسترش صنایع انرژی آذرآب نیز امروز شاهد معاملات درون گروهی ۲۴ میلیون سهمی به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان میان سهامداران بود. همچنین ۶ میلیون سهم صنایع فولادی آلیاژی یزد نیز به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان و بیش از ۳ میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان نیز میان کدهای درون گروهی سهامدار عمده دست به دست شد. ۲.۵ میلیون سهم پتروشیمی پردیس نیز به ارزش ۲ میلیارد تومان کد به کد شد. بورس تهران در حالی شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی حتی در گروه فلزات اساسی و معدنی‌ بود که برخی حقوقی‌های حامی شاخص بورس تلاش بسیاری برای عقب‌نشینی شاخص کل بورس از طریق معاملات کد به کد و درون گروهی صورت دادند.
تثبیت نرخ دلار در کف ۴ هزار تومانی در حالی ادامه دارد که تداوم وضعیت رعب‌آور بازار سهام از طریق توقف نمادهای معاملاتی تاثیرگذار بر شاخص کل بورس و پراقبال‌ در کنار بالاتکلیفی سهامدار ان بانک‌ها و همچنین تبعات ناشی از پرونده قضایی ناشر کنترل‌سازی و اتفاقات رخ داده برای صندوق‌های فروشگاهی باعث شده تا صاحبان نقدینگی از جنب پل حافظ به چهارراه استانبول کوچ کنند. بازار رخوت‌آور و بلاتکلیف سهام در این روزها در حالی درجا می‌زند که گروه قندی‌ برای معامله‌گران نوسان گیر فرصت‌طلب دوباره پیشرو روزهای بی‌‌انگیزه شده است.

monitoreconomy_ir-stock-5dey95-3

monitoreconomy_ir-stock-5dey95-4

 

نظر بدهید