گزارش بورس در هفته آخر آبان ۹۸

0
294

• در پایان معاملات بورس در هفته آخر آبان ۹۸ منتهی به ۲۹ آبان ماه ۹۸، شاخص کل با ۲۰۹۷ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۳۰۴۹۹۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۶۷۲ واحد کاهش معادل ۰.۷۶ درصد به رقم ۸۷۷۸۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول با ۱۹۰۹ واحد کاهش به رقم ۲۲۰۷۸۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۵۲۹ کاهش عدد ۶۲۴۲۲۶ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۰.۸۶ درصد و شاخص بازار دوم با ۰.۴۰ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۲۲ آبانهفته منتهی به ۲۹ آبانشرح
% ۷۰.۷% (۰.۷)۳۰۷,۰۹۴۳۰۴,۹۹۷شاخص کل
% ۱۶۶.۲% (۰.۸)۸۸,۴۵۲۸۷,۷۸۰شاخص کل هم وزن
۲,۲۶۲,۷۹۴% ۲۸.۱۶۵,۴۶۳۸۳,۸۸۹ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۶۴۸,۵۲۰% ۲۷.۱۱۲,۸۵۲۱۶,۳۴۱حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

• در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۸۳۸۸۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۸ درصد افزایش یافت. در ضمن تعداد ۱۶۳۴۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۳۷۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۷.۱۵ درصد افزایش و ۱۷.۸۶ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۶۵۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۶۷۳۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۳.۱۷ درصد و ۲.۴۸ کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۹۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۷۳۸ میلیارد ریال معامله شد.

• بازار سهام آبان کم‌نوسانی را تجربه کرد و بین دو کانال ۳۰۲ و ۳۰۹ هزار واحد حرکتی زیگزاگی داشت. شاخص کل بورس در دومین ماه پاییز ۱.۱ درصد کاهش یافت. با وجود این، گروه‌های کوچک‌تر بورسی ماه قبل با رونق نسبی مواجه شدند و شاخص کل هموزن رشد ۷ درصدی را ثبت کرد. کمترین میزان شاخص کل یکشنبه گذشته در فضای منفی ناشی از اصلاح قیمت بنزین اتفاق افتاد؛ اما با ادامه هفته جو روانی بهبود یافت و سه صعود متوالی را برای نماگر اصلی بورس رقم زد. معامله‌گران حقوقی یکشنبه گذشته با ثبت خالص خرید ۳۵۰ میلیارد تومانی از حقیقی‌های بازار (بیشترین مقدار در ۶ ماه اخیر) نقش مهمی در به تعادل رسیدن بازار سهام در آخرین دادوستدهای آبان داشتند.

• شاخص کل بورس تهران در آبان افت بیش از یک درصدی را تجربه کرد. پس از طی مسیر پرنوسان در مهر، دومین ماه پاییز با نوسان اندک نماگر اصلی بازار سهام به پایان رسید. اکنون در حالی وارد چهارماه پایان سال می‌شویم که عوامل متعددی می‌توانند مسیر بورس را دستخوش تغییر کنند. مهم‌ترین مساله به بودجه و جزئیات آن مربوط می‌شود که بدون شک برای بورس‌بازان اهمیت ویژه‌ای دارد. نتیجه مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا، روند نرخ دلار و بحث‌های غیراقتصادی از دیگر متغیرهای تعیین‌کننده مسیر بورس هستند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی در هفته آخر آبان ۹۸

• پیش بینی می شود تقاضا برای فولاد در خاورمیانه طی ۵ سال آینده رشد تدریجی داشته باشد و علت این افزایش محدود، پروژه های بزرگ زیرساختی است که البته بسیاری از آنها رو به اتمام است. در حال حاضر توسعه زیرساخت ها در دبی برای نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ و در قطر برای جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ در حال اجرا است. از دید تحلیلگران بازار فولاد، بازسازی عراق و سوریه عامل دیگر رشد تقاضا برای فولاد است. به باور آنها افزایش تولید و صادرات فولاد چین همزمان با کاهش تقاضای داخلی در این کشور، بزرگ ترین چالش فولادسازهای خاورمیانه طی پنج سال آینده است.

گزارش بورس در هفته آخر آبان 98

نظر بدهید