گزارش بورس در هفته آخر شهریور ۹۸

0
342

ناظر اقتصاد : در پایان معاملات بورس در هفته آخر شهریور ۹۸ ، شاخص کل با ۵۷۶۴ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۹۴۱۶۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۷۴۸ واحد افزایش معادل ۰.۹۰ درصد  به رقم ۸۴۲۴۷ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول بورس در هفته آخر شهریور ۹۸

شاخص بازار اول با ۴۱۲۴ واحد کاهش به رقم ۲۱۴۲۲۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۲۰۱۳ واحد کاهش عدد ۵۹۶۲۷۰ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۱.۸۹ درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۱.۹۷ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند. در ۵ روز کاری  این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۱۷۰۲۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۲۶ درصد افزایش یافت.

در ضمن تعداد ۳۷۶۶۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳ میلیون و ۷۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۱۳ درصد و ۱۲۹ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که  تعداد ۹۸۶ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۰۲۴۹ میلیارد ریال مورد معامله  قرار گرفت و به ترتیب با ۱۴۰ درصد و ۱۳۸ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۵۳۹۸ میلیارد ریال معامله شد.

شاخص کل بورس تهران در گزارش ۲۷ شهریور ۹۸ بورس

شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته افت نزدیک به ۲ درصدی را تجربه کرد. با ریزش شدید سهام در معاملات چهارشنبه احتمال اصلاح ادامه‌دار سهام پررنگ شده است. بر این اساس رویه آتی سهام را در دو سناریوی اصلاح ادامه‌دار یا بازگشت دوباره به مسیر صعودی می‌توان مورد بررسی قرار داد. ارزش بالای معاملات سهام عاملی است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت و می‌تواند معادلات را تغییر دهد و با دستاویز بهانه‌های موجود مسیر متفاوتی را برای سهام رقم بزند.

با وجود تمام مواردی که درخصوص احتمال حباب قیمتی از سوی تحلیل‌گران مختلف مطرح می‌شود و با وجود این‌که شاخص سهام در هفته گذشته مسیر پرشتاب نزولی را در پیش گرفت و ریزش نزدیک به ۸ هزار واحدی را در معاملات چهارشنبه تجربه کرد، همچنان نمی‌توان با قطعیت ادامه مسیر سهام را اصلاحی دانست.

یکی از مهم‌ترین ریسک‌هایی که می‌تواند سهام را در مسیر نزولی قرار دهد احتمال دوباره جنگ است. اشاره شد که اگر بخشی از بهانه ریزش سهام در معاملات چهارشنبه را احتمال وقوع جنگ بدانیم با حذف این بهانه احتمال واکنش معکوس در سطوح بالای ارزش معاملات وجود دارد.

بر این اساس یکی از ریسک‌های اصلاح ادامه‌دار سهام می‌تواند کاهش ارزش معاملات باشد. در شرایط کنونی موارد متعددی در مسیر قیمتی سهام موثر است. برای مثال بازار جهانی همچنان با خطر رکود مواجه است اما وضعیت قیمت‌ کالاهای مهم برای بورس تهران متفاوت از انتظاراتی است که پیش از این وجود داشت.

در این خصوص سیاست‌های انبساط پولی عاملی است که در شرایط هشدار رکود، بانک‌های مرکزی جهان در پیش گرفته‌اند و اگر همین موضوع برای حمایت از قیمت‌ کالاها در کوتاه‌مدت کافی باشد در سطوح بالای ارزش معاملات بهانه‌ای خوب برای رشد قیمتی سهام در بورس تهران خواهد بود.

موج خبری افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها به نظر همچنان ادامه دارد و همان‌طور که اشاره شد همین می‌تواند بهانه را برای صعود سهام مرتبط فراهم سازد؛ حال اینکه این افزایش سرمایه هیچ دلیل بنیادی برای صعود سهام فراهم نمی‌کنند.

از نظر کارشناسی و بررسی ارزش واقعی شرکت‌ها می‌توان دلایلی برای صعود سهام و دلایل قدرتمند فشار بر سهام را مطرح کرد. اما اگر بحث تحلیل رویه آتی قیمت سهام باشد اگر تنش سیاسی به اوج نرسد و بازار جهانی سطوح کنونی قیمت کالاها را حفظ کند ارزش معاملات تعیین‌کننده رویه آتی قیمت سهام است.

برای بسیاری درک واقعی میانگین ارزش معاملات بیش از ۲ هزار میلیارد تومانی در هفته گذشته دشوار است. ارزش معاملات هفته گذشته بورس تهران معادل ۰.۱ درصد کل نقدینگی کشور است.

حال آن‌چه مسیر آتی قیمتی سهام را تعیین می‌کند رویه آتی ارزش معاملات است. چنین حجمی از نقدینگی در سهام با چاشنی هیجان همراه است. با چنین استدلالی باید گفت اگر بنا باشد که با قدرت نقدینگی سهام بار دیگر به مسیر صعودی بازگردد باید در انتظار تقویت احتمال حبابی شدن سهام در آینده‌ای نزدیک بود.

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۲۰ شهریورهفته منتهی به ۲۷ شهریورشرح
% ۶۴.۶% (۱.۹)۲۹۹,۹۳۱۲۹۴,۱۶۷شاخص کل
% ۱۵۵.۵% ۰.۹۸۳,۵۰۰۸۴,۲۴۷شاخص کل هم وزن
۱,۵۴۳,۶۷۸% ۱۲۷۵۱,۷۴۱۱۱۷,۰۲۴ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۴۸۵,۳۶۰% ۲۱۳۱۲,۰۲۷۳۷,۶۶۰حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • شاخص‌های سهام آمریکا از محدوده مثبتی کار را شروع کرده‌اند و شاهد بهبود جزئی تمایلات ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران هستیم. بانک مرکزی چین روز جمعه اعلام کرد که نرخ بهره وام‌های بلندمدت را کاهش خواهد داد تا از فعالیت‌های اقتصادی حمایت کند. این اقدام بانک مرکزی چین توانسته نگرانی‌ها به افت رشد اقتصاد جهانی را تا حدودی کاهش دهد.
  • سرمایه‌گذاران بر این باورند که بعد از کاهش نرخ بهره فدرال رزرو، بانک مرکزی چین هم نرخ بهره را پایین خواهد آورد. با این حال بورس سهام چین تغییر قابل توجهی نداشته است. بانک مرکزی ژاپن بر خلاف سایر بانک‌های مرکزی دنیا از کاهش نرخ‌های بهره خودداری کرده است. با این حال بانک مرکزی اعلام کرده که دوباره تحولات مربوط به رشد اقتصادی و تورمی ژاپن را در ماه آینده ارزیابی خواهد کرد.
  • اخیراً OECD هم برآورد رشد اقتصاد جهانی را از ۳.۲ درصد به ۲.۹ درصد کاهش داده است. با وجود تشدید نگرانی‌ها از آینده رشد اقتصاد جهانی، تحلیلگران فاندامنتال بر این باورند که بازارهای سهام می‌توانند به رشد خود ادامه دهند، اما پیش‌بینی می‌شود که رشد بازارهای سهام همراه با نوسانات شدید باشد. از نظر این دسته از تحلیلگران، سیاست‌های پولی انبساطی بانک‌های مرکزی از بازارهای سهام حمایت می‌کند.

گزارش بورس در هفته آخر شهریور 98

نظر بدهید