گزارش بورس در هفته دوم شهریور ۹۸

0
297

شاخص کل بورس در هفته دوم شهریور ۹۸

در پایان معاملات بورس در هفته دوم شهریور ۹۸ ، شاخص کل با ۱۱۵۰۴ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۹۰۱۷۸ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۲۲۸۹ واحد افزایش معادل ۲.۹۸ درصد  به رقم ۷۹۲۰۴ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول با ۹۲۸۹ واحد افزایش به رقم ۲۱۱۸۲۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۹۲۲۷ واحد افزایش عدد ۵۸۵۹۳۰ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۴.۵۹ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۳.۹۳ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

در ۵ روز کاری  این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۸۰۵۶۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۰.۰۳ درصد افزایش یافت.

 در ضمن تعداد ۱۹۴۲۸ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۹۷۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۹ درصد و ۲.۴ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

این درحالی است که  تعداد ۴۳۴ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۵۹۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۲ درصد و ۲۳ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۱۴۸۲ میلیارد ریال معامله شد.

شاخص سهام رشدهای پرشتابی را طی یک سال و نیم اخیر تجربه کرده است و احتمال تداوم این رویه در ادامه نیز وجود دارد. با چنین وضعیتی کسب سود به استراتژی مشخصی نیاز نداشت و حتی معامله‌گران با آگاهی کمتر نسبت به متغیرهای اثرگذار بر ارزش‌گذاری سهام، سود بیشتری را کسب کردند. در حالی‌که این معامله‌گران درکی از ریسک و اثر آن بر قیمت سهام ندارند، عدم قطعیت‌ها و موج نقدینگی به کمک آنها آمده تا اتفاقا ناآگاهی‌شان از ریسک‌های موجود باعث شود که سود بیشتری کسب کنند.

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۶ شهریورهفته منتهی به ۱۳ شهریورشرح
% ۶۲.۴% ۴.۱۲۷۸,۶۷۴۲۹۰,۱۷۸شاخص کل
% ۱۴۰.۲% ۳۷۶,۹۱۵۷۹,۲۰۴شاخص کل هم وزن
۱,۳۷۴,۹۴۰% (۱۹.۲)۸۰,۵۷۲۸۰,۵۶۴ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۴۳۵,۶۷۶% (۲.۴)۲۴,۰۵۵۱۹,۴۲۸حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

شاخص کل بورس تهران در گزارش ۱۳ شهریور ۹۸ بورس

شاخص کل بورس تهران هفته گذشته رشد ۴ درصدی را به ثبت رساند. بزرگان بورسی که برای چندین هفته متوالی از کانون توجه بازار خارج شده بودند و کمتر اخباری از رشد قیمتی آنها شنیده می‌شد در هفته گذشته بار دیگر به صدر آمدند.

حضور این گروه‌ها در صدر جداول صنایع با بیشترین بازدهی شتاب صعود شاخص کل را افزایش داد. مباحث پیرامون حباب قیمتی از ماه‌ها قبل در بورس تهران داغ شده است. با فتح کانال ۲۵۰ هزار واحد تحلیل‌ها پیرامون تشکیل حباب قیمتی در سهام بیش از گذشته تقویت شد و بعضا کارشناسان از احتمال تشکیل حباب قیمتی در سهام خبر می‌دادند.

با این حال همان‌طور که در دوره مزبور نیز اشاره شد همچنان انگیزه‌های بنیادی وبازاری بسیاری برای سهام وجود دارد که می‌تواند سهام را در مسیر صعودی همراهی کند. گرچه سهام شرکت‌هایی مشاهده می‌شوند که به‌صورت واضح در منطقه حباب قیمتی نوسان می‌کنند و نگرانی از وضعیت آتی قیمتی آنها وجود دارد، با این حال به‌صورت کلی همچنان نمی‌توان برچسب حباب قیمتی را به تمامی گروه‌ها نسبت داد.

نکته جالب‌توجه طی یک سال و نیم گذشته اینکه عمده فعالان بورس با هر سطح از آگاهی (یا عدم آگاهی) نسبت به متغیرهای اثرگذار بر ارزش‌گذاری سهام سودهای کلانی را کسب کرده‌اند. در ریشه‌یابی علت چنین سودهای رویایی و بدون زحمت دقیقا به عدم قطعیت‌های موجود در اقتصاد کشور می‌رسیم.

به بیان دیگر شاید بتوان به این موضوع رسید که چرا در بازار سهام یا دیگر بازارها به تحلیل‌ و سواد مالی بها داده نمی‌شود، زمانی‌که امکان سود برای همه وجود دارد دیگر چه نیازی به تخصص است. با این حال این گزاره در شرایطی حاکم شده است که هیچ‌یک از معامله‌گران سوی دیگر ماجرا را ندیده و تجربه نکرده‌اند و بر این اساس هیچ وزنی به ریسک‌های موجود در تحلیل‌های خود نمی‌دهند.

 این موضوع باعث می‌شود که تفاوتی بین معامله‌گری که ریسک بالایی را می‌پذیرد با معامله‌گری که هیچ شناختی از ریسک ندارد، قائل نباشیم. به‌صورت کلی اگر ریسک و ترسی وجود نداشته باشد نه در زمینه مالی و سرمایه‌گذاری بلکه در سایر موارد نیز به حضور متخصص نیاز نیست.

تحلیل بورس جهانی در  گزارش ۱۳ شهریور  ۹۸ بورس

در آسیا شاخص MSCI آسیا و اقیانوسیه در حال ثبت بزرگ‌ترین رشد یک هفته‌ای خود از ماه ژوئن تا به امروز است. دیروز شاخص سهام S&P 500 آمریکا هم بیش از یک درصد رشد کرد. به نظر می‌رسد که تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین کاهش یافته و گزارش‌های ADP و ISM آمریکا هم بهتر از انتظارات بازار بودند.

سقوط قیمت اوراق خزانه‌داری باعث بالا رفتن نرخ بازدهی این اوراق شده است. در این میان بانک مرکزی چین هم ارزش یوان را تقویت کرده و موجب کاهش نگرانی‌ها از جنگ ارزی شده است. خبر توافق مقامات عالی رتبه چین و آمریکا بر سر ادامه مذاکرات تجاری باعث خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به کاهش تنش‌های تجاری شده و تمایلات ریسک‌پذیری را تقویت کرده است.

گزارش بورس در هفته دوم شهریور 98

نظر بدهید