گزارش بورس در هفته سوم آبان ۹۸

0
433

• در پایان معاملات بورس در هفته سوم آبان ۹۸ منتهی به ۲۲ آبان ماه ۹۸، شاخص کل با ۱۷۶۱ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۳۰۷۰۹۴ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۲۷۶۳ واحد افزایش معادل ۳.۲۲ درصد به رقم ۸۸۴۵۲ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول با ۱۲۳۴ واحد افزایش به رقم ۲۲۲۶۹۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۷۸۶ افزایش عدد ۶۲۶۷۵۵ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۰.۵۶ درصد و شاخص بازار دوم با ۰.۶۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۶۵۴۶۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۹ درصد افزایش یافت. در ضمن تعداد ۱۲۸۵۲ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۶۶۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴.۰۷ درصد و ۴.۲۴ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۶۷۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۶۹۰۷ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۴۹.۴۴ درصد و ۴۸.۴۹ افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۱۱۹۵ میلیارد ریال معامله شد.

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۱۴ آبانهفته منتهی به ۲۲ آبانشرح
% ۷۱.۹% ۰.۶۳۰۵,۳۳۳۳۰۷,۰۹۴شاخص کل
% ۱۶۸.۳% ۳.۲۸۵,۶۸۹۸۸,۴۵۲شاخص کل هم وزن
۲,۱۷۸,۹۰۵% ۱۹۵۴,۹۹۴۶۵,۴۶۳ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۶۳۲,۱۷۸% ۴.۱۱۲,۳۵۰۱۲,۸۵۲حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

• شاخص کل بورس تهران در ۴ جلسه از ۵ جلسه معاملاتی هفته گذشته رشد آرام و کم‌رمقی را تجربه کرد و تنها یکشنبه نزولی بود. به این ترتیب بازدهی شاخص کل بورس طی هفته اخیر ۰.۶ درصد ثبت شد. شاخص کل هم‌وزن نیز با مورد اقبال قرار گرفتن سهام شرکت‌های کوچک‌تر بورسی طی هفته گذشته رشد ۳.۲ درصدی را تجربه کرد. نماگر اصلی بازار سهام پس از لمس سقف تاریخی خود در ۱۳ مهر روند متزلزلی را تجربه می‌کند. در هفته‌های گذشته نوسانات بازار سهام کاهش یافته است؛ اما با وجود افزایش قیمت عموم سهم‌ها در هفته اخیر، به نظر می‌رسد معامله‌گران همچنان در انجام معاملات خود با احتیاط عمل کرده و در تزریق نقدینگی جدید به بازار سهام مردد هستند.

• بورس تهران معاملات هفته منتهی به ۲۲ آبان‌ماه را با رشد ۰.۶ درصدی پشت‌سر گذاشت. شاخص کل هم وزن اما در این هفته رشدی بالغ بر ۳.۲ درصد را تجربه کرد. این شرایط در حالی رقم خورد که فعالان بازار شاهد جابه‌جایی حدود ۵۲ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودند. به این ترتیب برای چهارمین هفته متوالی شاهد غلبه بازیگران حقیقی سهام در سمت خرید بودیم. در این میان بانک‌ها در اولویت اول لیست خرید حقیقی‌ها قرار گرفتند. دیگر گروه‌های کوچک بازار نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند. در مقابل اما گروه‌های کالامحور بورس تهران عمدتا مورد حمایت معامله‌گران عمده قرار گرفتند. به‌طوری که در مجموع ۴ گروه بزرگ کالایی شاهد جابه‌جایی ۷۶ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند.

تحلیل هفتگی بورس در هفته سوم آبان ۹۸

• شاخص‌های سهام آسیایی به همراه نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا رشد کرده‌اند. مقامات ارشد دولت آمریکا از پیشرفت در مذاکرات تجاری با چین حرف زده‌اند. جریانات ریسک‌پذیری دوباره به بازار بازگشته و شاهد کاهش تقاضا برای دارایی‌های امن مثل اونس طلای جهانی و ین ژاپن هستیم.

• شاخص‌های سهام ژاپن، استرالیا و کره جنوبی مثبت هستند. مشاور ارشد اقتصادی کاخ سفید (Kudlow) گفته که توافق تجاری به آخرین مراحل خود رسیده است. بازار سهام هنگ‌کنگ هم مثبت است، اما شاخص سهام چین تغییری نداشته است. یوان چین هم در برابر دلار آمریکا تقویت شده است.

• در اوایل این هفته نگرانی‌ها از تکمیل فاز اول توافق تجاری باعث تشدید جریانات ریسک گریزی شده بود، که در نتیجه آن با افزایش تقاضا برای اوراق خزانه‌داری شاهد کاهش نرخ بازدهی این اوراق بودیم. اگر جریانات تثبیت سود در بازار سهام آمریکا تشدید شوند، در بازار فارکس جریانات ریسک گریزی قوی را شاهد خواهیم بود.

گزارش بورس در هفته سوم آبان 98

نظر بدهید