گزارش بورس در هفته سوم شهریور ۹۸

0
282

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات بورس در هفته سوم شهریور ۹۸ ، شاخص کل با ۹۷۵۲ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۹۹۹۳۱ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۴۲۹۶ واحد افزایش معادل ۵.۴۲ درصد  به رقم ۸۳۵۰۰  واحد را به نمایش گذاشت.

خلاصه تحلیل بازار بورس در گزارش ۲۰ شهریور ۹۸ بورس

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۱۳ شهریورهفته منتهی به ۲۰ شهریورشرح
% ۶۸% ۳.۴۲۹۰,۱۷۸۲۹۹,۹۳۱شاخص کل
% ۱۴۵.۶% ۵.۴۷۹,۲۰۴۸۳,۵۰۰شاخص کل هم وزن
۱,۴۲۶,۶۵۳% (۳۶)۸۰,۵۶۴۵۱,۷۴۱ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۴۴۷,۷۰۱% (۳۸)۱۹,۴۲۸۱۲,۰۲۷حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

شاخص بازار اول با ۶۵۲۶ واحد افزایش به رقم ۲۱۸۳۴۹ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۲۳۵۳ واحد افزایش عدد ۶۰۸۲۸۳ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۳.۰۸  درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۳.۸۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

در ۳ روز کاری  این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۵۱۷۴۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۶ درصد کاهش یافت. در ضمن تعداد ۱۲۰۲۷ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۳۳۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۸ درصد و ۳۲  درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

 این درحالی است که  تعداد ۴۱۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۳۰۰ میلیارد ریال مورد معامله  قرار گرفت و به ترتیب با ۵ درصد و ۶ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۱۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۷۳ میلیارد ریال معامله شد.

شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته ۳.۴ درصد دیگر رشد کرد و در مرز ۳۰۰ هزار واحد متوقف شد. رشد قیمتی سهام از گروه‌های مختلف در صعود ممتد شاخص بورس اثرگذار بوده است و احتمالا در معاملات امروز شاهد ثبت رکورد تاریخی جدیدی در بورس تهران باشیم.

بازدهی بورس تهران از ابتدای سال ۹۸ تا پایان هفته گذشته به ۶۸ درصد رسید. پا گذاشتن بورس به کانال ۳۰۰ هزار واحد را می‌توان آغاز دوره جدیدی برای بورس تهران معرفی کرد. شدت عدم قطعیت‌ها در کنار الگوی رفتاری کنونی معامله‌گران باعث شده که احتمالا نتوان پیش‌بینی دقیقی از وضعیت آتی سهام ارائه داد.

در عین حال احتمال ادامه رشدهای افسارگسیخته و شکسته شدن سقف‌های قیمتی وجود دارد. ورود به کانال ۳۰۰ هزار واحد را می‌توان ورود سهام به مرحله جدیدی توصیف کرد که برخلاف رویه حدود ۱۸ ماه اخیر تکراری نیست.

التهاب نقدینگی در سهام در کنار موج اخبار مورد انتظار در هفته‌های آتی می‌تواند بر شدت نوسان قیمتی برخلاف انتظارات دامن بزند و احتمالا تک‌صدایی پیرامون تشکیل حباب قیمتی در ماه‌های آتی و پس از رشدهای مداوم را تقویت کند. سرنوشت دلار در ماه‌های آتی همچنان مبهم به‌نظر می‌رسد و قیمت جهانی کالاها نیز رویه متفاوتی را نسبت به انتظارات در پیش گرفته است.

 در وضعیت سیاسی نیز پس از پشت سرگذاشتن موج قدرتمندی از اخبار منفی در بهار سال‌جاری بازار در جست‌وجوی روی خوش اخبار است تا به بهانه آن سهام را داغ کند. در این میان معامله‌گران نیز با فرض تعادلی بودن سطوح کنونی قیمت سهام هر گونه اخبار با کمترین درون‌مایه مثبت را بهانه‌ای برای رشد قیمتی بیشتر سهام قرار می‌دهند. وضعیت کنونی همان‌طور که می‌تواند سهام را به سمت حباب هدایت کند در عین حال با تشکیل منطقه گنگ مانع از امکان ارائه پیش‌بینی دقیق شده است.

عمده معامله‌گران به جای اینکه خود را درگیر ارزش‌گذاری سهام و یافتن ارزش ذاتی کنند تنها به موج اخبار واکنش نشان می‌دهند. در نتیجه چنین رفتاری احتمال انحراف ارزش سهام یک شرکت از ارزش ذاتی در رویه کوتاه‌مدت بالا می‌رود. به این ترتیب بدون در نظر گرفتن رویه پیشین قیمت و علت رشدهای اخیر سهم، گزارش ماهانه به صورت آنی رشد قیمتی سهم را به دنبال دارد.

 علاوه بر گزارش‌های ماهانه اثر آنی اخبار تکراری از افزایش سرمایه بر سهام شرکت‌ها را نیز شاهد هستیم. جو مثبت بورس و التهاب نقدینگی باعث شده که یک خبر بارها و بارها دستاویزی برای داغ کردن سهام قرار گیرد و همین موضوع امکان پیش‌بینی وضعیت آتی سهام را چه از نظر بازاری یا بنیادی دشوار ساخته است.

تحلیل هفتگی جهانی بورس در هفته سوم شهریور ۹۸

در هفته گذشته رشد بهای نفت خام و فلزات نیز به کمک بازار آمد؛ به‌طوری‌که در بازار جهانی پس از رشد بهای نفت برنت به بیش از ۶۲ دلار در هر بشکه، بهای نفت بازگشتی را تجربه کرده است.

 بهای هر بشکه نفت در شامگاه جمعه در کانال ۶۰ تا ۶۱ دلار در هر بشکه برای نفت برنت قرار داشت. در بازار فلزات نیز بهای هر تن مس به ۵ هزار و ۸۶۰ دلار در هر تن رسیده است بهای سرب و روی نیز به ترتیب ۲ هزار و ۸۹ دلار و ۲ هزار و ۳۴۹ دلار گزارش شده است.

در صحنه بازار جهانی پایگاه خبری بیزینس تایمز در گزارشی نوشت به‌دنبال افزایش بهای سنگ‌آهن در چین، بزرگ‌ترین بازار فولاد در جهان، بازار بورس معادن جهان نیز رونق گرفته‌اند که این مساله از ۳۰ ماه اوت تاکنون بی‌سابقه بوده است.

براساس این گزارش، سهام دو شرکت معدنی بزرگ جهان ازجمله گروه بی‌اچ‌پی و ریوتینتو به ترتیب ۱ و ۲ درصد افزایش را تجربه کرده‌اند.

در همین راستا میزان سنگ‌آهن خریداری شده چین در ماه اوت به ۹۵ میلیون تن رسید که در مقایسه با ماه ژوئیه ۴.۲ درصد و همچنین مدت زمان مشابه در سال گذشته میلای ۶.۲ درصد افزایش یافته است. این میزان از واردات از ژانویه ۲۰۱۸ میلادی تاکنون به بیشترین رقم خود رسیده است.

گزارش بورس در هفته سوم شهریور 98

نظر بدهید