گزارش بورس در هفته سوم مهر ۹۸

0
391

ناظر اقتصاد : بورس در هفته سوم مهر ۹۸ بیانگر این بود که شاخص کل با ۱۳۰۶۸ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۳۱۳۰۴۹ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۵۱۰۸ واحد کاهش معادل ۵.۳۰ درصد به رقم ۹۱۳۰۰  واحد را به نمایش گذاشت.

خلاصه تحلیل بازار بورس (هفته منتهی به ۱۷ مهر ماه)

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۱۰ مهرهفته منتهی به ۱۷ مهرشرح
% ۷۵.۲% (۴.۱)۳۲۶,۱۱۷۳۱۳,۰۴۹شاخص کل
% ۱۷۶.۹% (۵.۳)۹۶,۴۰۸۹۱,۳۰۰شاخص کل هم وزن
۱,۹۰۰,۲۵۳% (۲۲.۶)۱۴۰,۷۵۹۱۰۸,۹۳۲ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۵۷۱,۳۸۰% (۲۶.۹)۳۵,۰۵۳۲۵,۶۳۰حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

شاخص بازار اول با ۱۰۶۲۷ واحد کاهش به رقم ۲۲۶۲۳۲ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۱۵۱۰ واحد کاهش عدد ۶۴۲۳۶۵ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۴.۴۹ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۳.۲۴ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۰۸۸۶۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۲.۶۶ درصدکاهش یافت.

برای بورس در هفته سوم مهر ۹۸ ، در ضمن تعداد ۲۵۶۱۹ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳ میلیون و ۲۵۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۷ درصد کاهش و ۱۱ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که  تعداد ۷۰۱  میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۷۱۹۹  میلیارد ریال مورد معامله  قرار گرفت و هردو با ۲۸  درصد کاهش  نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۷۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۶۸۳ میلیارد ریال معامله شد.

شاخص کل بورس تهران در هفته‌ای که گذشت با کاهش ۴ درصدی، بزرگ‌ترین افت خود را از ابتدای سال ۹۸ تجربه کرد. دماسنج اصلی بازار سهام که در اولین روز هفته اخیر در ارتفاع ۳۲۷ هزار قرار داشت، چهارشنبه در سطح ۳۱۳ هزار مستقر شد و ریزش ۱۴ کانالی را طی هفته گذشته ثبت کرد. بسیاری از تحلیلگران افت نماگر اصلی بورس را نتیجه طبیعی رشدهای بی‌وقفه دو ماه اخیر دانستند. با وجود افت قیمت عموم سهم‌ها از روز یکشنبه، حتی در آخرین جلسه معاملاتی هفته انگیزه زیادی برای خرید این سهم‌ها شکل نگرفت و از این رو ارزش معاملات خرد ششمین افت پیاپی خود را در چهارشنبه تجربه کرد.

با وجود این، ارزش صف‌های فروش در چهارشنبه نسبت به روز ماقبل آن به یک سوم کاهش یافت، که نشان از فروکش تب عرضه و تخلیه هیجانات کاذب در تالار سهام دارد.

شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته افت ۴ درصدی را تجربه کرد. از جنبه‌های مختلف می‌توان به نوسانات احتمالی سهام طی روزهای آینده پرداخت. بودجه و سیاست‌های اقتصادی دولت یا سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی و سایر مواردی از این دست هر کدام اثرات قابل‌توجهی بر قیمت آتی سهام دارند.

 در شرایط کنونی از دوربین‌های مختلف می‌توان به بررسی قیمت‌ها یا رفتار معامله‌گران پرداخت، اما مهم‌ترین مساله یعنی رونق پایدار بورس مورد غفلت قرار گرفته است. رشدهای بی‌وقفه سهام در هفته‌های گذشته نگرانی را میان کارشناسان از احتمال تشکیل حباب قیمتی افزایش داده بود. از سوی دیگر برخی رشدهای بی‌وقفه سهام را نشانه رونق می‌دانند اما به‌صورت مشخص رشدهای بدون پشتوانه نتیجه‌ای جز حباب در پیش ندارد.

در چنین شرایطی باید گفت رونق بورس در بالا ماندن ارزش معاملات است که در این مسیر توسعه عرضه بازار سهام و افزایش تنوع سرمایه‌گذاری در بورس به طرق مختلف مانند عرضه‌های اولیه یا ابزارهای جدید مالی می‌تواند به پایداری آن کمک کند. قیمت را بازار تعیین می‌کند و در این بخش مقام ناظر و سیاست‌گذار اقتصادی به‌شدت می‌تواند موثر عمل کند.

گرچه عرضه‌های اولیه در حال انجام است اما عطش نقدینگی بسیار فراتر از این موارد بوده و برای رفع آن و جلوگیری ازاتلاف فرصت موجود یا نگرانی از تشکیل حباب قیمتی و در ادامه اصلاح سنگین و خروج نقدینگی از بورس تهران و آغاز دوره رکود باید با سرعت هر چه بیشتری بر تعداد عرضه‌‌های اولیه افزوده شود.

در این‌جا منظور از سازمان بورس کلیه مدیران دولتی و اقتصادی کشور است و بر این اساس حتی مدیران حکومتی نیز باید نهادهای عمومی و غیردولتی را به عرضه هر چه سریع‌تر سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود در بورس سوق دهند. در کنار تامین مالی و گام نخست برای خروج از بنگاهداری غیرمولد این بنگاه‌ها، موضوع شفافیت به‌عنوان حلقه مفقوده اقتصاد کشور نیز به‌عنوان یکی از جنبه‌های بااهمیت این موضوع مطرح است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

سرمایه‌گذاران نسبت به مذاکرات تجاری آمریکا و چین و توافق احتمالی جزئی خوش‌بین هستند. در حالی که گفته می‌شد مقامات چینی تنها یک روز در آمریکا خواهند بود، مذاکرات به روز دوم کشیده شده است. ترامپ هم پیش از دیدار با معاون نخست‌وزیر چین گفته که روند مذاکرات به خوبی در حال جریان است.

از دید تحلیل بنیادی حساسیت سرمایه‌گذاران به اخبار تجاری به بالاترین سطح رسیده و اخبار مبهم و متناقض اخیر باعث شده تا سرمایه‌گذاران حجم معاملات خود را پایین بیاورند. تحلیلگران بر این باورند که شانس توافق جامع تجاری تقریبا صفر است، اما می‌توان به توافق تجاری جزئی امیدوار بود.

گزارش بورس در هفته سوم مهر 98

نظر بدهید