گزارش بورس در هفته چهارم مرداد ۹۸

0
287

ناظر اقتصاد: در این گزارش بورس در هفته چهارم مرداد ۹۸ مورد تحلیل قرار گرفته است. جدول زیر نمای کلی بازار بورس در هفته سوم مرداد ۹۸ را نشان می‌دهد.

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۱۶ مردادهفته منتهی به ۲۳ مردادشرح
% ۴۶% ۲.۴۲۵۵,۱۶۳۲۶۱,۳۹۲شاخص کل
% ۱۰۷% ۴.۵۶۵,۳۳۱۶۸,۲۷۳شاخص کل هم وزن
۱,۱۵۶,۸۶۰% (۲۳)۵۳,۲۴۰۴۱,۰۰۴ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۳۶۹,۰۷۰% ۲.۳۱۳,۳۱۹۱۳,۶۳۱حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

وضعیت شاخص کل بورس در هفته چهارم مرداد ۹۸

در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۳ مردادماه ۹۸ ، شاخص کل با ۶۲۲۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۶۱۳۹۲ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۲۹۴۱ واحد افزایش معادل ۴.۵ درصد به رقم ۶۸۲۷۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول با ۴۳۱۵ واحد افزایش به رقم ۱۹۰۲۲۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۳۶۰۵ واحد افزایش عدد ۵۳۰۴۴۰ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۲.۳ درصد و شاخص بازار دوم با ۲.۶ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

در ۴ روز کاری  این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۴۱۰۰۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۳ درصد کاهش یافت. در ضمن تعداد ۱۳۶۳۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۳۰۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲.۳ درصد افزایش و ۱۰ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که  تعداد ۹۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۱۱۱ میلیارد ریال مورد معامله  قرار گرفت و به ترتیب با ۴۹ درصد و ۴۵ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۱۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۸۴ میلیارد ریال معامله شد.

بورس تهران در  گزارش ۲۳ مرداد ۹۸ بورس

بورس تهران معاملات هفته گذشته را با رشد ۲.۴ درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت و پنجمین صعود متوالی را در مقیاس هفتگی ثبت کرد.

در این هفته، از یک طرف بخش عمده تحرکات با تمرکز بورس‌بازان بر متغیرهایی چون تجدید ارزیابی دارایی‌ها و انتظار برای آزادسازی قیمت، به ترتیب در غول‌های مخابراتی و سپس صنایع مصرفی شکل گرفت و از طرف دیگر، نگرانی از وضع نامساعد بازار جهانی، سهام کالایی را تحت فشار خود نگه داشت.

اما روز چهارشنبه با دریافت سیگنال‌های موافق از بازار جهانی-عقب‌نشینی آمریکا در وضع تعرفه‌ها و رشد محسوس قیمت نفت و فلزات- قیمت‌ها در بورس تهران رشدی همه‌جانبه را تجربه کرد و رکوردی جدید برای شاخص کل رقم زد.

با وجود احساس خطر از ناحیه بازار جهانی و اصلاح قیمت در کوچک‌ترهای سهام، امید به تعدیل قیمت کالاهای ضروری نقطه امید بورس‌بازان است.

ضعف قیمتی کالاها در بازار جهانی با وجود شرایط مناسب سایر عوامل بنیادی اما از رشد قیمتی سهام ممانعت می‌کند. افت قیمت‌ها در بازار جهانی و هراس از رکود فراگیر همان‌طور که معامله‌گران در بازار جهانی را محتاط نگه داشته است، اثرات خود را در رفتار معامله‌گران سهام در بورس تهران نیز نشان می‌دهد.

در این خصوص لازم  است به چند نکته توجه شود. نخست اینکه افت قیمتی نفت و سایر کالاها برای اقتصاد کشور می‌تواند ضعف دوباره ارزش پول ملی را به دنبال داشته باشد. در این خصوص البته نباید به کنترل قابل توجه بانک مرکزی بر بازار ارز بی‌توجه بود؛ با این حال وابستگی قابل توجه اقتصاد کشور به صادرات کامودیتی‌ها نیز ریسک نوسان دوباره و خارج از کنترل ارز را در شرایط تحریمی می‌تواند به دنبال داشته باشد.

در شرایطی که آمار دقیقی از صادرات نفت کشور در دست نیست و آمار متناقض از  آن در شرایط تحریمی به گوش می‌رسد، قطعا نوسان شدید قیمت نفت می‌تواند اثرات محسوسی را در شرایط کنونی بر اقتصاد کشور داشته باشد. تشدید فشار بر بودجه دولت به دنبال افت قیمت نفت می‌تواند دولت را به سمت تامین مالی مورد نیاز خود از سایر ابزار‌های جایگزین سوق دهد.

این موضوع می‌تواند در کوتاه‌مدت یا برای بازه یک‌ساله فشار بر ارزش پول ملی را به دنبال داشته باشد. به غیر از بخش نفتی درآمدهای ارزی باید به بخش غیرنفتی درآمدهای ارزی کشور نیز توجه داشت.

درآمدهای غیرنفتی در شرایط کنونی نقش مهم‌تری را   ایفا می‌کنند. در حالی‌که عمده اقلام صادراتی کشور در دسته کالاهای پایه مانند محصولات پتروشیمی، فلزات و سایر موارد این‌چنینی جا می‌گیرد، اگر سبد کالایی وارداتی کشور افت همگامی را با قیمت کالاهای پایه در بازار جهانی تجربه نکند این موضوع می‌تواند به فشار بر تراز تجاری کشور منجر شود و در نتیجه جبران کاستی ارز برای واردات می‌تواند افت ارزش ریال را به دنبال داشته باشد. البته این موضوع باید با دقت بیشتری بررسی شود.

در چنین شرایطی اگر افت درآمد غیرنفتی (برای شرکت‌های بورسی مانند فلزات و پتروشیمی‌ها) را شاهد باشیم، احتمال تضعیف ارزش ریال وجود خواهد داشت. بر این اساس پیام ریزش ادامه‌دار قیمت‌ کالاهای پایه در بازار جهانی در وضعیت کنونی اقتصاد کشور می‌تواند بار دیگر تضعیف ریال یا پایداری در سطوح کنونی و تورم برای اقتصاد کشور باشد.

بازار جهانی در  گزارش ۲۳ مرداد ۹۸ بورس

بازارهای مالی جهانی آخرین روز معاملاتی هفته را با جریانات ریسک‌پذیری شروع کردند و تمام شاخص‌های سهام جهانی رشد کرده‌اند. در روز پنجشنبه مهم‌ترین رویداد بازار فارکس گزارش‌های اقتصادی آمریکا بود و با وجود اینکه داده‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظارات بازار بودند، اما سرمایه‌گذاران واکنشی به آن نشان ندادند. باید توجه داشت که در شرایط فعلی تنها چیزی که برای سرمایه‌گذاران اهمیت دارد ریسک رکود اقتصادی و تنش‌های تجاری است.

رشد شاخص‌های سهام جهانی ادامه دارد. مقامات اروپایی اعلام کرده‌اند اگر رشد اقتصادی ناحیه ضعیف باشد، سیاست‌های انبساطی مالی و پولی را افزایش خواهند داد. روزنامه Der Spiegel گزارش داده که آلمان حتی در صورت رکود اقتصادی هم به افزایش مخارج خود ادامه خواهد داد. پنجشنبه نیز یکی از مقامات بانک مرکزی اروپا گفته بود که بسته حمایتی بانک مرکزی اروپا بزرگ‌تر از انتظارات بازار خواهد بود. شاخص‌های سهام منطقه‌ای اروپا هم مثبت هستند.

گزارش بورس در هفته چهارم مرداد 98

نظر بدهید