گزارش بورس دوشنبه ۳ بهمن

0
342

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-3bahman95

monitoreconomy_ir-stock-3bahman95-1

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص ­کل ­بورس   با افزایش ۴۵ واحدی  به ۷۹.۲۶۳ واحد رسید. ارزش­ معاملات­ در بورس­ معادل ۱.۶۸۷ میلیارد ریال (۸۲۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات­ بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۳۷میلیارد ریال (تقریباٌ ۸۴۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک­ و بلوکی) بوده­است. مجموع کل معاملات ­خرد در بازار بورس ­و فرابورس معادل ۱.۳۶۴میلیارد ریال بوده­ است.

معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۵۷ واحد، فولاد خوزستان با ۳۶ واحد و خدمات انفورماتیک با ۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ایران خودرو با ۱۷ واحد، با ایران ترانسفو ۱۲ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۱۱واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای­گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۸ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۸۲۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۶ هزار و ۷۶۲ نوبت داد و ستد بود.

معامله‌گران سهام امروز نظاره‌گر بازار متعادل و کم حجم با تقویت نسبی تقاضا در نمادهای کوچک بودند. بازاری که همزمان در گروه‌های پیش‌رو بازار از جمله فلزات اساسی و معدنی‌ها شاهد تکاپوی خریداران برای جمع‌آوری سهام بود. همچنین ا گروه خودرو شروع ضعیفی داشتند؛ اما از سوی دیگر گروه سرب و روی با اقبال سهامداران مواجه شدند. معاملات گروه سیمانی نیز یکپارچه سبزپوش و پرتقاضا بودند. امروز آگهی عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان به روش ثبت سفارش در فردا سه‌شنبه از طریق بازار دوم فرابورس به حجم ۱۲ میلیون سهم منتشر شد تا سومین عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ انجام گردد. در صنایع آذرآب  ۲۴ میلیون سهم این شرکت به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی سهامدار عمده همراه شد.۱۲  میلیون سهم زامیاد نیز به ارزش بیش از یک میلیارد تومان کد به کد شد. همچنین ۱۲ میلیون سهم سرمایه‌گذاری رنا با هدف تجمیع سهام از سوی سهامدار عمده به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان منتقل شد. ۷ میلیون سهم سرمایه گذاری توسعه ملی نیز به ارزش بیش از ۱ میلیارد تومان کد به کد شد. در عین حال ۲ میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده حقوقی به کدهای درون گروهی انتقال داده شد.

امروز همزمان با بازگشایی نماد معاملاتی اغلب شرکت‌های کوچکی که توانستند از تعدیل مثبت سود در گزارش‌های عملکردی ۹ ماهه و میان دوره‌ای برخوردار شوند، بازار سهام با تکاپوی معامله‌گران اغلب حقیقی در تک سهم‌ها و شرکت‌های کوچک بود، در عین حال جذابیت سهام در گروه فلزات اساسی و معدنی‌ پا به پای حقوقی‌های بازارگردان باعث شد، تا امروز فرصتی برای جمع آوری سهام ارزنده در این گروه در روندی متعادل و آرام صورت گیرد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-3bahman95-2

monitoreconomy_ir-stock-3bahman95-3

نظر بدهید