گزارش بورس دوشنبه ۱ خرداد

0
384

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960301-1monitoreconomy_ir-stock-960301-2
بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۶۹ واحدی به ۸۱.۱۲۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۵۰۶ میلیارد ریال (۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۰۸۲ میلیارد ریال (تقریبا ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۷۸۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۷۸ واحد، پتروشیمی جم با ۲۴ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۵۸ واحد، ایران خودرو با ۲۸ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۵۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۱۳۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۹ هزار و ۹۶۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۶ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۹ نماد (معادل ۸۰% تعدادی و معادل ۸۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه سرمایه گذاری ها با ۲۱۴ میلیارد ریال، محصولات شیمیایی ۱۶۱ و فلزات اساسی با ۱۲۶ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
در بیشتر روزهای اردیبهشت‌ماه نماگر بازار سهام رشدهای اندک اما پیوسته‌ای را تجربه می‌کرد. طی معاملات این ماه همچون معاملات فروردین ماه از یک طرف خوش‌بینی به اثرگذاری مثبت نتایج انتخابات ریاست جمهوری بر بورس تهران شکل گرفته بود. از سوی دیگر نیز نامعلوم بودن نتایج و همچنین ضعف در وضعیت بازارهای جهانی به ایجاد یک فضای محتاطانه در بین فعالان بورس تهران به ویژه حقیقی‌ها منجر شده بود. برآیند این دو موضوع سبب شد بازار سهام همچون سایر حوزه‌های اقتصادی در کشور، ماه گذشته را تا زمان روشن شدن نتایج انتخابات در فضایی از صبر و انتظار به سر برد. از این رو معامله‌گران خرد ترجیح دادند تا به‌جای اتخاذ تصمیم قاطع برای سرمایه‌گذاری‌ و ورود به بورس به نظاره بنشینند تا نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۳۰ اردیبهشت ماه روشن شود این در حالی بود که سهامداران حقوقی با دیدگاه حمایتی یا بعضا شناسایی فرصت وارد بازار شدند و جریان مثبتی را در قیمت سهام ایجاد کردند. طی معاملات اردیبهشت ماه در مجموع ۱۰۳ میلیارد تومان از سبد سهام معامله‌گران حقیقی به پرتفوی حقوقی‌ها اضافه شد.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960301-3
monitoreconomy_ir-stock-960301-4

 

نظر بدهید