گزارش بورس دوشنبه ۱۱ اردیبهشت

0
362

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960211-1monitoreconomy_ir-stock-960211-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۴۱ واحدی به ۷۹.۸۲۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۵۱۳ میلیارد ریال (۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۷۸۹ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۵۰۲ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۷۲ واحد، بانک ملت با ۴۹ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۴۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی مبین با ۴۴ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۴۲ واحد و خودرو سازی سایپا با ۳۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۵۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۵۶۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۳ هزار و ۳۴۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۷ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۰ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۸ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۵۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۲۸۳ میلیارد ریال، فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ۲۰۰ میلیارد ریال و فلزات اساسی با ۱۵۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
بخش عمده رشد عمومی قیمت سهام در بورس تهران، مرهون سرازیر شدن بی‌محابای نقدینگی به سمت بازار و به خصوص در نمادهای کوچک بوده است (البته در مقاطعی این نقدینگی راه سهام گروه خودرویی و پالایشی را پیش گرفته بود). این نقدینگی که به نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از آن به دلیل نزدیک شدن به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وارد بورس شد، رشد تقاضا و حجم معاملات سهام را به دنبال داشت. تقاضایی که به سودای کسب سودهای یک‌شبه بیشتر راه نمادهای کوچک (عمدتا بدون پشتوانه بنیادی خاصی) را پیش گرفتند. ورود نقدینگی به سهام شرکت‌های بدون پشتوانه بنیادی نمی‌تواند در بلندمدت در بورس باقی بماند. از همین منظر انتظار می‌رفت که با پایان یافتن ورود این جریان نقدینگی یا کند شدن آن، رشد عمومی قیمت‌ها در بازار با مشکل مواجه شود. حال به نظر می‌رسد با رشد‌های غیرمترقبه برخی سهم‌ها طی معاملات حدود ۶ هفته اخیر عملا این اتفاق روی داده است. به‌طوری که نه تنها ورود نقدینگی جدید کند شد بلکه بخشی از معامله‌گران عمدتا حقیقی، در‌صدد خروج از بازار برآمدند. نتیجه این شرایط متوقف شدن رشد قیمت سهام در جریان معاملات طی چند روز اخیر در بسیاری از نمادهای بورسی بود.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960211-3
monitoreconomy_ir-stock-960211-4

نظر بدهید