گزارش بورس دوشنبه ۱۱ بهمن

0
410

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-11bahman95-1

monitoreconomy_ir-stock-11bahman95-2

 بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۲۵۴ واحدی به ۷۷.۹۶۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۳۵ میلیارد ریال (۳۲۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۴۶ میلیارد ریال (تقریباٌ ۶۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۱۱ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت سایپا با ۴۷ واحد، خودرو با ۳۹ واحد و پتروشیمی خارک با ۳۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۹ واحد، معدنی وصنعتی گل گهر با ۹ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۳ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۵۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۳ هزار و ۵۴۷ نوبت داد و ستد بود.
معامله گران بورس تهران امروز نظاره‌گر معاملات شاداب و پرتکاپو همزمان با پررنگ‌ شدن خریداران سهام و پیشرو شدن گروه خودرویی‌ بود. بورس تهران اگرچه با حجم پایین معاملات و بی‌رونقی حاکم بر بازار دست و پنجه نرم می‌کرد اما همزمان با انتشار گزارش‌های عملکردی ۹ ماهه شرکت‌های پیشرو امروز شاهد تکاپوی اغلب خریداران سهام برای جمع‌آوری سهم‌های ارزان شده بود. امروز در گروه فلزات اساسی مدیرعامل ذوب‌اهن اصفهان از پیش‌بینی سود سال مالی ۹۶ براساس سرمایه جدید خبر داده است. همزمان در گروه بانک‌ها نیز انتظار برای بازگشایی نمادهای متوقف در روزهای آینده در حالیست که دولت برای تسویه بدهی خود به بانک‌ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های خارجی عزم خود را جزم کرده است. در این گروه بانک ملت در پایین‌ترین کف قیمتی تحلیلی خود قرار گرفته است. در گروه معدنی‌ها اما در حالی انتظارها برای افزایش قیمت‌های جهانی سرب و روی، مس و سنگ آهن افزایش یافته که سهامداران این گروه چشم‌انتظار اعلام بودجه‌های برآوردی این شرکت‌ها در سال آینده هستند.
اعلام پوشش سود برآوردی بودجه براساس عملکرد ۹ ماهه و در عین حال تعدیل مثبت سود در بین پتروشیمی‌های اغلب اوره‌ساز بازار باعث اقبال خریداران سهام به این گروه شد. همزمان انتظار برای انتشار عملکرد مناسب گروه قطعه‌سازی در کنار طرح دوباره برخی وعده‌ها از سوی وزیر صنعت برای تولید موتور و سایر قطعات با کمپانی‌های مطرح اروپایی باعث پیشرو شدن گروه خودرویی‌ و قطعه‌سازی‌ شد. یکی از مشکلات اساسی بازار سرمایه نرخ بالای سود بانکی است، با توجه به تلاش ها برای کاهش نرخ سود بانکی یکساله به ۱۶ درصد اما متاسفانه همچنان شاهد سود بالا در شبکه بانکی هستیم که این موضوع نقش کلیدی در عدم ورود نقدینگی به بازار سرمایه داشته است.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-11bahman95-3

monitoreconomy_ir-stock-11bahman95-4

نظر بدهید