گزارش بورس دوشنبه ۱۱ دی | بهبود شاخص کل بورس

0
280

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۶۴۶ واحدی به۹۶.۲۰۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۴۶۴ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۵۸ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۲۲ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۴۸ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۴۲ و فولاد مبارکه اصفهان با ۳۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پارس دارو با ۱۱، بانک اقتصاد نوین با ۷ واحد و گروه دارویی سبحان با ۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۵۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۱۶۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۸۱۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵۹ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۴ نماد (معادل۸۶ % تعدادی و معادل ۹۰% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۷۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۱۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۷۳، خودرو و ساخت قطعات با ۱۶۱ و محصولات شیمیایی ۱۵۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
بورس اوراق تهران امروز شاهد اقبال خریداران برای جمع‌آوری سهام بود، هم‌زمان با رشد قیمت دلار در بازار آزاد و انتظار برای انتشار گزارش‌ عملکرد ۳ ماهه سوم شرکت‌های صادرات‌محور باعث شد که سرمایه‌گذاری در بورس تهران امیدوارکننده باشد.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۳۰۵ میلیون سهم توسعه معادن و فلزات به ارزش بیش از ۵۳.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم روبرو بود،‌ در گروه دارویی برکت نیز بیش از ۱۰۱.۵ میلیون سهم به ارزش ۱۵.۵ میلیارد تومان میان سهامداران عمده منتقل شد، همچنین ۸۸.۵ میلیون سهم سازمان میراث فرهنگی به ارزش کمتر از ۱۶.۵ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد.

امروز همچنین ۵ میلیون سهم ایران‌خودرو به ارزش کمتر از ۱.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبرو شد و ۲ میلیون سهم آسان پرداخت پرشین به ارزش ۳ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده تجمیع شد.

نظر بدهید