گزارش بورس دوشنبه ۱۲ تیر

0
286

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-04-12-01monitoreconomy_ir-stock-04-12-02بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۱۰۶ واحدی به ۷۸.۶۵۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۲۱۴ میلیارد ریال( ۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۰۳ میلیارد ریال (تقریبا ۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۱۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۲۰ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۱۳ واحد و خدمان انفورماتیک با ۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۸ واحد، پتروشیمی شیراز با ۱۳ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۱۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۲۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۹۶ میلیون و ۶۷۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۵ هزار و ۳۵۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۶ نماد (معادل ۷۶% تعدادی و معادل ۸۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز فلزات اساسی با ۱۳۷، خودرو و ساخت قطعات با ۹۶ و استخراج کانه های فزی با ۷۲ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام در حالی معاملاتی کم‌حجم و بی‌رمق را به نظاره نشست که تک‌سهم‌های بازار میزبان ورود و خروج بورس‌بازهای تالار شیشه‌ای هستند. بازاری که هنوز برای فردای خود هم اطمینان چندانی ندارد، اما همچنان به اندک بازدهی‌های سهم‌های کوچک بازار دلخوش کرده است. امروز در بازارهای جهانی نیز با وجود افزایش قیمت جهانی نفت خام و نوسانی شدن بازارهای جهانی کالاهای اساسی اغلب نمادهای معاملاتی گروه فلزات اساسی و معدنی‌های بورس در محدوده صفر تابلو به کار خود پایان دادند. دو معضل اساسی معاملات این روزهای بورس تهران کم‌ واکنشی فعالان بازار نسبت به اخبار از یکسو و در نتیجه کم‌نوسانی قیمت‌ها در صنایع مختلف از سوی دیگر است. معاملات کم‌رمق بورس تهران متاثر از کمبود نقدینگی در بازار باعث دلسردی معامله‌گران و عدم مشارکت در بازار شده است. به نظر می‌رسد ریسک‌های سیستماتیک وزن قابل توجهی را در تحلیل فعالان بازار سهام از شرایط موجود، به خود اختصاص داده است.

برترین های بورس

monitoreconomy_ir-stock-04-12-03monitoreconomy_ir-stock-04-12-04

نظر بدهید