گزارش بورس دوشنبه ۱۳ دی

0
367

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-13dey95
monitoreconomy_ir-stock-13dey95-1بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۷۲ واحدی به ۷۸.۹۶۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۵۵ میلیارد ریال (۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۹۳ میلیارد ریال (تقریباٌ ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۴۸ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۹۸ واحد، مخابرات ایران با ۶۲ واحد و فولاد خوزستان با ۴۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت سایپا با ۱۹۰ واحد، سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تاًمین با ۲۳ واحد و ایران ارقام با۲۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۷۶۷ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱ میلیارد و ۳۵۵ میلیون و ۱۷۸ هزار ریال در بیش از ۴۹ هزار و ۶۸۰ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بورس تهران امروز همسو با امدادرسانی حقوقی‌ها برای جمع‌‌آوری سهام و تقویت حجم معاملات شاهد افزایش تقاضا در گروه‌های صادرات محور به ویژه گروه فلزات اساسی و معدنی‌ با رهبری گروه سرب و روی بود. طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سایپا، بیمه پاسارگاد و حق تقدم خرید سهام آن، حق تقدم خرید سهام افرا نت از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع مس شهید باهنر، صنایع سرما آفرین ایران، گواهی سپرده عام بانک گردشگری، سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود،‌ تولیدی و صنعتی ثابت خراسان متوقف شدند. امروز بیش از ۲۳۲ میلیون سهم هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه به ارزش ۴۳ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی میان سهامداران عمده مواجه بود. در صنعتی دریایی ایران ۲۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷ میلیارد تومان کد به کد شد. ۱۷ میلیون سهم ملی صنایع مس ایران نیز به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان کد به کد شد. در عین حال ۱۶ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذرآب به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. طی روز جاری پیش از بازگشایی نماد معاملاتی سایپا شاهد ایجاد نوساناتی مثبت در اغلب نمادهای گروه خودرویی بودیم اما با بازگشت “خساپا” بعد از ۲ ماه توقف به دلیل تعدیل درآمد هر سهم به تابلوی معاملات در قیمت ۱۱۸۰ ریال با ۱۴ درصد افت این نوسانات مثبت به محدود منفی تابلوی معاملات رسید.
بازار امروز شاهد غلبه تقاضا بر عرضه سهام به پشتوانه گروه‌های پیشرو بازار از جمله فلزات اساسی و گروه‌های معدنی به ویژه در گروه سرب و روی بود. در عین حال در گروه پتروشیمی‌ها نیز تک‌سهم‌های این گروه پس از پشت سر گذاشتن یک دوره اصلاح قیمتی کوتاه امروز شاهد جمع‌آوری سهام در اغلب نمادهای معاملاتی خود به ویژه اوره‌سازها بود. در برهه فعلی به نظر می‌رسد که جهت‌گیری‌ها در بازار ارز بیشترین تاثیر را روی تصمیم فعالان بازار سهام خواهد گذاشت و بازار سهام نیز در روزهای آینده شاید پرنوسان‌تر از قبل به کار خود ادامه دهد.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-13dey95-2monitoreconomy_ir-stock-13dey95-3

نظر بدهید