گزارش بورس دوشنبه ۱۳ شهریور

0
332

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی بازار بورس
بررسی بازار بورسبررسی تحلیلی بازار سهام

ناطراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۰۶ واحدی به ۸۳.۴۵۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۲۲ میلیاردریال ( ۱.۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۷۶۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۸۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۷۰ واحد، پالایش نفت تهران با ۴۸ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۴۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۲۷ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۲۴ واحد و سرمایه گذاری امید با ۲۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۱۰ میلیون و ۶۵۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۷ هزار و ۸۲۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۵ درصد پایینتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۹ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۳ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروزصنعت فرآورده های نفتی با ۲۶۵، خودرو و ساخت قطعات با ۲۰۲ و فلزات اساسی با ۱۷۱ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با معاملات به نسبت متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی روبرو بود که همزمان با خیز برداشتن معامله‌گران میان مدت‌نگر به گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها؛ انتظار برای نوسان قیمت‌ها در بازار جهانی نفت به پیشرو شدن گروه پالایشی‌ها در تالار شیشه‌ای منتهی شد. با این همه انباشت عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی در دامنه نوسان مثبت قیمتی مانع از شکل‌گیری صف خرید پایدار میلیونی در سهم‌های پیشرو این گروه شد. امروز گروه‌ خودرویی ها نیز یکدست قرمز پوش شد تا به رهبری سایپا به سهامداران این گروه نشان دهد که حتی با وجود حمایت حقوقی‌ها فعلا حرفی برای گفتن در بازار سهام ندارد. امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد کمتر از ۱۴۵ میلیون سهم سرمایه‌گذاری دارویی تامین به ارزش کمتر از ۹۱ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهام با معاملات انتقالی مواجه بود.

نظر بدهید