گزارش بورس دوشنبه ۱۴ فروردین

0
471

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-14far95-1monitoreconomy_ir-stock-14far95-2

بررسی تحلیلی
شاخص‌کل بورس با افزایش ۳۲ واحدی به ۷۷.۶۱۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۱۶۱ میلیارد ریال (۲۹۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۶۴ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱۲۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۱۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع شیمیایی ایران با ۱۶ واحد، پالایش نفت تبریز با ۱۳ واحد و ایران ترتنسفو با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۲۸ واحد،‌ پتروشیمی جم با ۲۰ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۱۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۶۳۱ میلیون سهم با اوراق مالی قابل معامله طی ۵۴ هزار و ۷۲۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز بورس تهران در حالی معاملات رسمی خود را در نخستین روز از هفته سوم فروردین‌ماه ۹۶ و پس از پشت سر گذاشتن تعطیلات نوروزی آغاز کرد که همچنان گروه‌های کوچک و کم‌سرمایه ویا برخوردار از سهام شناوری پایین در بورس، خودنمایی می‌کند، این در حالی است که در بازار پایه توافقی فرابورس نیز به دلیل نبود دغدغه دامنه نوسان قیمتی و یا نظارت‌های سخت‌گیرانه، استراتژی‌ سفته‌بازانه به اوج خود رسیده است. امروز معامله‌گران بورس تهران پس از برجا گذاشتن بازدهی ناچیز سهام در روزهای ابتدایی امسال و روزهای پایانی سال قبل، امروز در حالی اصلاح قیمتی سهام را در اغلب نمادهای معاملاتی پربیننده و شرکت‌های بزرگ انتظار داشتند که به نظر می‌رسید انگیزه جدی برای خرید سهام با توجه به عدم ورود جدی حقوقی‌ها در معاملات امروز هنوز به نتیجه نرسیده است. گروه دارویی‌ها در کنار تک‌سهم‌های سیمانی و غذایی و همچنین گروه قندی‌ شاهد تکاپوی معامله‌گران نوسان‌گیر برای متعادل کردن قیمت سهام در بالاترین سقف قیمتی بود. هر چند که گروه پالایشی نیز در کانون توجه برخی معامله گران بود.
شاخص کل بورس تهران اولین هفته معاملاتی سال ۹۶ را با رشد ۳۵۴ واحدی پشت سرگذاشت. البته باید به این موضوع توجه داشت که عمده رشد شاخص به نخستین روز معاملات اختصاص داشت. نخستین روز معاملاتی ۹۶ (پنجم فروردین) شاخص کل رشد حدود ۲۵۵ واحدی را تجربه کرد. در ادامه هفته شاهد رشد بسیار اندک شاخص در معاملات روزانه بودیم که در نتیجه از ابتدای معاملات روز یکشنبه تا پایان هفته شاخص تنها رشد ۹۹ واحدی را به ثبت رساند.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-14far95-3monitoreconomy_ir-stock-14far95-4

نظر بدهید