گزارش بورس دوشنبه ۱۸ اردیبهشت

0
382

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960218-1monitoreconomy_ir-stock-960218-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۸۳ واحدی به ۷۹.۷۴۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۸۰۱ میلیارد ریال (۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۴۵ میلیارد ریال (تقریبا ۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۸۴۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۸۰ واحد، گروه مپنا با ۴۶ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۲۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آسان پرداخت پرشین با ۲۸ واحد، سایپا با ۲۷ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۸۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۵۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۳ هزار و ۵۸۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات،۲۰ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۶ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۹ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۸۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۵۴۰ میلیارد ریال، فلزات اساسی با ۱۶۵ میلیارد ریال و خدمات فنی و مهندسیبا ۱۵۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند). مجامع شرکت‌های بورسی به تدریج در حال برگزاری است و عمدتا شرکت‌های دارویی در حال برگزاری مجامع سالانه برای تصمیم‌گیری درخصوص صورت‌های مالی و تقسیم سود در میان سهامداران هستند. موضوع تقسیم سود سهامداران که از آن به‌عنوان بخش شیرین مجامع عنوان می‌شود با دیدگاه‌های مختلفی مواجه است. سهامداران و به خصوص سهامداران عمده به دنبال تقسیم سودهای حداکثری در مجامع هستند. در حالی‌که مدیران شرکت‌ها و همچنان کارشناسان بازار انتقادات زیادی را نسبت به تقسیم سود بالا وارد می‌کنند. روند تقسیم سود بالا در سال‌های گذشته بورس، باعث شده که سهامداران نیز به این میزان سود تقسیمی عادت کنند و در مجامع همچنان به دنبال کسب سود حداکثری باشند. شاید علت اصلی این موضوع را نیز بتوان در سال‌های گذشته و در شرایط کلان اقتصاد جست‌وجو کرد. بالا بودن نرخ تورم باعث شد که شرکت‌ها سود اسمی قابل توجهی را برای سهامداران خود به ارمغان آورند. در نتیجه سهامداران نیز با مشاهده این سودها انتظار دیگری از مدیران شرکت‌ نداشتند. نگاه به سودهای اسمی بر پایه تورم باعث شد که تمامی سهامداران به دنبال تقسیم سود حداکثری در مجامع برآیند. به این ترتیب، مدیران این شرکت‌ها برنامه‌ریزی‌های خود را بر مبنای تورم‌های بالا تنظیم کردند و توجهی به طرح‌های توسعه و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در سال‌های آتی نداشتند.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960218-3
monitoreconomy_ir-stock-960218-4

نظر بدهید