گزارش بورس دوشنبه ۱۸ بهمن

0
378

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-18bahman95-1
monitoreconomy_ir-stock-18bahman95-2

بررسی تحلیلی

شاخص‌کل بورس با افزایش ۶۲ واحدی به ۷۶.۶۷۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۷۵ میلیارد ریال (۷۲۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۲۷ میلیارد ریال (تقریباٌ ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۸۲ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت سایپا با ۴۳واحد، بانک تجارت با ۲۶ واحد و ارتباطات سیار ایران با ۲۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۹ واحد، پتروشیمی شیراز با ۱۴ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۷ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۶۴۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۰ هزار و ۸۵ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر بازاری تنظیم شده در بازه‌ مثبت بودند که با تکاپوی معامله‌گران اغلب حقیقی در نمادهای معاملاتی شاخص‌ساز به رهبری گروه بانک‌ها و البته خودرو سازی سایپا همراه بود. موضوع عجیب بورس تهران واگذاری صف خرید دارویی برکت کمتر از ۲۴ ساعت پس از عرضه اولیه و کشف قیمت این سهم به روش جدید ثبت سفارش بود. رفتار عاقلانه و هوشمند بازار سهام نشان داد که با وجود تکاپوی متولیان و ناظران بازار سهام برای انجام عرضه اولیه به هر قیمت ممکن اما دست نامرئی صاحبان سرمایه در بازار تعیین کننده ارزندگی سهام شرکت‌ها است. شرکت‌هایی که بنا دارند در شرایط اسفبار رکودی به هر قیمتی که شده و از هر روزنه‌ای حتی به قیمت عرضه گران سهام خود در بورس تأمین مالی کنند. نمادهای پر بیننده معاملات امروز بانک ملت، تامین ماسه ریخته‌گری، ایران خودرو، سایپا، بانک تجارت، پارس خودرو، زامیاد با روند مثبت روبرو شدند.
امروز همزمان در حالی ۳ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مرابحه و اوراق اجاره از سوی دولت تحت عنوان اوراق سلامت و آجاد در بازار بدهی فرابورس منتشر شد که همزمان با فروکش کردن تب عرضه سهام از سوی معامله‌گران به بهانه عرضه اولیه و یا تسویه معامله اعتباری با کارگزاری‌ها بازار سهام شاهد تنظیم شدن قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی شاخص‌ساز به لیدری سایپا و گروه بانکی بود. در این بین آنچه برخی معامله‌گران عنوان می‌کنند اینکه وضعیت بازار سهامی در شرایطی است نبود نقدینگی و در گردش و مشکلات تأمین مالی برای صنایع و شرکت‌های سرمایه‌گذاری آنها مانع از حمایت جدی آنها از بازار سهامی شده که طی ۲ سال اخیر هیچ سود سهام برای آنها نداشته و تنها معاملات کوتاه‌مدت را برای سرمایه‌های کم‌حجم رونق داده است. بازاری که این روزها به وضعیت اسفبار تولید در حالی می‌نگرد که سودهای بی‌حساب و کتاب سپرده‌های بانکی داد همه سرمایه‌گذاران بازار سرمایه را در آورده است.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-18bahman95-3
monitoreconomy_ir-stock-18bahman95-4

نظر بدهید