وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconmy_ir-stock-0502-1@monitoreconmy_ir-stock-0502-2بررسی بازار تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با افزایش ۷۱ واحدی به ۸۰.۹۳۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل۱.۹۹۰ میلیارد ریال (۸۱۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۷۵ میلیارد ریال (تقریبا ۵۳۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۲۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۹ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۲۸ واحد و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با ۲۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی پردیس با ۱۵ واحد، ایران ترانسفو با ۲۹ واحد و خدمات انفورماتیک با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۵۸ میلیون و ۴۲۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۲ هزار و ۹۹۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۴ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۱۲ نماد (معادل۶۶% تعدادی و معادل ۶۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۰۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۱۳، رایانه و فعالیت های وابسته با ۱۵۱ و محصولات شیمیایی با ۱۲۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
حجم و ارزش معاملات امروز بورس تهران همانند چند روز گذشته با افزایش قابل توجهی روبرو نبود چرا که با فصل مجامع و بسته بودن بسیاری از نمادها در بازار، امکان داد و ستد سهام آنها وجود نداشته و لذا این موضوع بر روی حجم و ارزش معاملات تأثیر گذار می باشد. در این خصوص می بایست منتظر ماند و مشاهده نمود که آیا پس از بازگشت کلیه نمادها به بازار و اتمام فصل مجامع، آیا رونق به بازار باز خواهد گشت و یا شاهد همان روند رکودی و کسل کننده سالهای اخیر خواهیم بود؟ در این میان گروه پالایشی با تعدیل های مثبت یکی از پیشتاز در میان صنایع بورسی در این بازه زمانی می باشد. لیکن کمترین تعدیل سود به بزرگترین شرکت پالایشی بورس تعلق داشته است. شرکت پالایش نفت اصفهان که از بالاترین سرمایه در بین ۶ شرکت پالایشی فعال در بورس برخوردار است تنها با ۱۸ درصد تعدیل مثبت، سود هر سهم سال ۱۳۹۵ را از ۴۸۴ ریال در آخرین بودجه اعلامی به ۵۷۳ ریال در آخرین گزارش عملکرد واقعی خود رسانده است.

 

نظر بدهید