گزارش بورس دوشنبه ۲۰ دی

0
349

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-20dey95-1

monitoreconomy_ir-stock-20dey95-2

بررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص‌کل بورس با کاهش ۲۲۳ واحدی به ۷۸.۶۰۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۶۶میلیارد ریال (۱.۱۶۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۱۲ میلیارد ریال (تقریباٌ ۸۲۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۹۱ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۴ واحد، سایپا با ۱۰ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ایران خودرو با ۳۷ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۲۱ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۸۵۷ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱میلیارد و ۹۹۶ میلیون و ۱۶۴ هزار ریال در بیش از ۴۶ هزار و ۱۰۳ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بازار سهام امروز با بازارگردانی ضعیف حقوقی‌ها در حالی شاهد معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی و در محدوده صفر تابلو را نظاره‌گر بود که گروه معدنی‌ به پشتوانه سنگ‌آهنی با اقبال خریداران بیشتری روبرو شد. امروز همچنین آگهی عرضه اولیه ۴۷ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۳۱ سهم شرکت ریل سیر کوثر در نماد حسیر برای روز چهارشنبه این هفته در فرابورس منتشر شد. در این بازار ۹۶ میلیون سهم پتروشیمی جم به ارزش کمتر از ۹۲ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. ۶۶ میلیون سهم سرمایه‌گذاری ملی ایران اما به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی انتقال یافت. کمتر از ۱۰ میلیون سهم صنعتی دریایی ایران نیز به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان کد به کد شد. ۱۶ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان با معاملات کد به کد سهامدار عمده روبه‌رو شد. در جریان بازار عادی بورس امروز در سرمایه‌گذاری سایپا ۲۶ میلیون سهم با هدف بازارگردانی کد به کد شد. امروز بازار سهام بازار متعادل و توأم با افزایش عرضه سهام بود که با بازارگردانی ضعیف برخی حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو در اغلب نمادهای معاملاتی پر بیننده بازار مدیریت شد. در این بین برخی نمادهای معاملاتی کوچک بازار از جمله تک سهم‌های دارویی، سیمانی و برخی فولادی‌ها مورد اقبال نوسان‌گیران بازار بودند.
اجباری شدن خرید سهام از سوی صندوق‌های با درآمد ثابت بر اساس کف حداقلی ۵ درصدی دارایی‌ها در بازار سهام در حالی از روز گذشته ابلاغ شد که بررسی‌ها نشان می‌دهد، صندوق‌های درآمد ثابت براساس اساسنامه و چینش دارایی‌ها هیچ گاه نمی‌توانند کمکی به بازار سهام کنند، زیرا چهارچوب تعریف شده برای آنها برای تمرکز بر بازار سهام تفاوت اساسی با اساسنامه صندوق‌های با درآمد ثابت دارد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-20dey95-3

monitoreconomy_ir-stock-20dey95-4

نظر بدهید