گزارش بورس دوشنبه ۲۰ شهریور

0
350

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی بازار بورسبررسی بازار بورسبررسی تحلیلی بازار بورس
شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۳ واحدی به ۸۳.۳۶۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۲۱ میلیاردریال(۴۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۴۸۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۵۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۸۸ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۴۱ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۱۹ واحد، گروه صنعتی پاکشو با ۱۴ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۷۸ میلیون و ۵۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۷ هزار و ۴۵۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۳ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۸ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۸۷ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروزصنعت فلزات اساسی ۱۳۶، خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۳ و فرآورده های نفتی با ۸۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی کم‌حجم و بی‌رونق همچون روز گذشته مواجه بود که حمایت سهامدار عمده حقوقی در هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس با بروز قیمت سهام در دامنه صعودی قیمت‌ها و همچنین علاقه معامله‌گران حقوقی برای جمع‌آوری سهام و حمایت از فولاد مبارکه و گل‌گهر باعث شد، تا شاخص کل بورس همچنان در کانال ۸۳ هزار واحدی سبزپوش بماند. با این‌ همه شاخص کل هم‌وزن با عقبگرد ۱۶ واحدی روبرو شد تا احتمالی بر روند نزولی بازار سهام در روزهای آینده باشد. در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۲۰ میلیون سهم فولاد مبارکه اصفهان به ارزش بیش از ۳.۵ میلیارد تومان کد به کد شد. همچنین ۹ میلیون سهم مخابرات ایران به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان کد به کد شد و صندوق درآمد ثابت امین یکم فردا نیز با معاملات انتقالی ۶.۵ میلیون سهمی به ارزش کمتر از ۷۰۰ میلیون تومان به کدهای انتقالی خود مواجه بود.

نظر بدهید