گزارش بورس دوشنبه ۲۱ فروردین

0
389

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960121-1monitoreconomy_ir-stock-960121-2

بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۲۴۷ واحدی به ۷۸.۱۰۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۱۸۵ میلیارد ریال (۸۲۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۲۴۳ میلیارد ریال (تقریباٌ ۲.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۴۰۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خودرو سازی سایپا با ۵۰ واحد، پارس خودرو با ۹۹۲ واحد و ایران خودرو با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۴ واحد،‌ فولاد مبارکه اصفهان با ۴ واحد و لوله و ماسین سازی ایران با ۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۱۹ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۶۸۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۰۸ هزار و ۵۵۱ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی شاهد گرایش معامله‌گران کوتاه مدت‌نگر در گروه‌های کوچک و سهم‌های نوسانی بود که به نظر می‌رسد تحلیل‌های تکنیکالی جای خود را به تحلیل‌های بنیادی داده است. آنچه که کارشناسان از بازار سهام عنوان می‌کنند اینکه نوسان‌گیری و سفته‌بازی در گروه‌های کوچک و سهم‌های نه چندان برخوردار از بنیه مالی این روزها با اقبال بیشتری نسبت به سهم‌های پر بیننده و شاخص‌ساز بازار روبرو هستند. با نزدیک شدن به کارزار انتخاباتی اردیبهشت‌ماه در حالی همچنان بازار منتظر به چرخش درآمدن پول‌های بزرگ در بازار است که هم‌اکنون نقدینگی‌های خرد ترجیح می‌دهند تا برای نوسان‌گیری کوتاه مدت در سهم‌های کوچک و البته بازار پایه توافقی حضور داشته باشد. در گروه خودرویی‌ نیز انتظار برای انتشار برخی خبرها مبنی بر فروش سهام دارایی‌ها در حالی با اقبال خریداران سهام به ویژه در گروه سایپا همراه شده که در گروه پالایشی‌ها برخی شایعه‌ها حاکی از برگشت بعضی از ذخایر این شرکت‌ها از سوی دولت دارد. در گروه پتروشیمی‌نیز انتظار برای شناسایی سود مناسب در برخی شرکت‌های صادرکننده مواد پلیمری باعث رنج شدن قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی شد. در این گروه پتروشیمی آبادان از انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها تا پایان امسال خبر داده است. در موضوع تمدید معافیت مالیاتی از محل افزایش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها در حساب سرمایه خبرها حاکی است اگرچه این موضوع در بودجه امسال دولت نیامده اما تمهیداتی از سوی سازمان بورس در دستور کار قرار گرفته تا این افزایش سرمایه براساس سرفصل جمع حقوق صاحبان سهام شناسایی و از امکان معافیت مالیاتی برخوردار شود. امروز در بازار ۲ بورس تهران ۹۹.۵ میلیون سهم بانک آینده به ارزش کمتر از ۱۲ میلیارد تومان در محدوده سقف قیمت بازار پایه میان سهامداران عمده منتقل شد. همچنین ۵۰ میلیون سهم مخابرات ایران به ارزش بیش از ۱۱ میلیارد تومان از سوی سهامداران عمده کد به کد شد.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960121-3
monitoreconomy_ir-stock-960121-4

 

نظر بدهید