گزارش بورس دوشنبه ۲۲ خرداد

0
304

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-22-1monitoreconomy_ir-stock-22-2
بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۳۰۶ واحدی به ۷۹.۵۶۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۷۶۴ میلیارد ریال (۷۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۰۵ میلیارد ریال (تقریبا ۳۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۱۴۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه صنعتی بارز با ۱۰ واحد، نیرو ترانس با ۷ واحد و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عیاس با ۷۷ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۵ واحد و پالایش نفت تهران با ۲۰واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۷۶۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۳۵۳ میلیون و ۸۷۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۰ هزار و ۸۸۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۵ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۰ نماد (معادل ۸۰% تعدادی و معادل ۸۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۷۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز خودرو و ساخت قطعات با ۷۷، فرآورده های نفتی با ۵۴ و فلزات اساسی با ۵۱ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
بورس تهران در حالی شاهد گشایش اغلب نمادهای معاملاتی متوقف بازگشته از مجامع عادی سالیانه بود که گشایش این نمادها در قیمت‌های منفی و یا بی‌اقبالی خریداران برای جمع‌آوری سهام از پدیده‌های بازار رکودزده سهام ایران بود. حجم و ارزش معاملات سهام در بورس در حالی به کمترین حد ممکن رسیده که متأسفانه دولت همچنان بی‌محابا برنامه انتشار اسناد خزانه اسلامی به‌منظور تسویه مطالبات پیمانکاران را در دستورکار خود قرار داده است. در این زمینه مصوبه دولت برای انتشار ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی آن در کانون توجه معامله‌گران بازار سهام قرار گرفته است. کسادی کسب‌وکار در کنار مشکلات تولیدکنندگان در زمینه فروش کالا و طولانی شدن دوره وصول مطالبات باعث شده تا اغلب معامله‌گران از شرایط کنونی اقتصاد ایران به‌اصطلاح تحت عنوان اقتصاد آزمایشگاهی نام ببرند. اقتصادی که هم‌اکنون تصمیم‌گیران آن تلاش می‌کنند تا در شرایط ایزوله مانع از تزریق میکروب‌های مخرب ازجمله رکود تورمی شوند، غافل از اینکه وجود برخی میکروب‌ها از جمله تورم گاهی برای زنده ماندن ضروری است.

برترین های بورس

monitoreconomy_ir-stock-22-3
monitoreconomy_ir-stock-22-4

نظر بدهید