گزارش بورس دوشنبه ۲۳ اسفند

0
332

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-23esfand95-1
monitoreconomy_ir-stock-23esfand95-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۳ واحدی به ۷۶.۳۲۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱۰.۰۲۸ میلیارد ریال (۸.۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۶۱۶ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۷۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۹۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۷ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۱۷واحد و پتروشیمی فناوران با ۱۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۵۶ واحد،‌ ایران خودرو با ۴۵ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن سه میلیارد و ۵۷ میلیون سهم با اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۴۷ نوبت داد و ستد بود.
بازار سهام امروز نظاره‌گر معاملاتی کم حجم همزمان با پیشرو شدن گروه معدنی و فلزات اساسی بود، بازاری که همچنان نوسان‌گیری راهبرد آن است. امروز فارغ از معاملات بلوکی و درون گروهی سهامداران عمده و حقوقی برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و یا شرکت‌های شاخص ساز بورس تهران شاهد پیشرو شدن گروه معدنی و سپس فلزات اساسی با خودنمایی تک سهم‌های گروه سرب و روی بود. هر چند که با وجود بازارگردانی سهام از سوی صندوق‌ها و یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهامدار عمده معدنی‌ها معاملاتی مثبت را در بازار امروز شاهد بود اما ضعف حجم معاملات و در مقابل افزایش عرضه سهام در مقابل تقاضا تاب تحمل را از دست همه معامله‌گران ربوده است. نکته مهم در این زمینه اینکه با توجه به برآوردهای خوش‌بینانه بودجه‌های سال مالی ۹۶ اغلب شرکت‌های بورسی اما بازار سهام با افت قیمت روز سهام در تابلوی معاملات مواجه است. شرایطی که باعث شده نسبت قیمت بر درآمدی کل سهام به کمتر از ۷ مرتبه برسد که به نظر در سیکل زمانی مناسبی این تناقض با ورود نقدینگی پرحجم از سوی خریداران سهام جبران شود.
بر خلاف آنچه در سال گذشته تجربه شد، بورس تهران در سه ماه پایانی سال ۹۵، زمستان سردی را تجربه کرد. محرک‌هایی که در سال گذشته باعث شده بود خریداران برای خرید سهام (به ویژه سهام خودرویی) صف بکشند، امسال وجود نداشت و بر این اساس شاخص کل بورس در زمستان ۹۵ بازده متوسط منفی داشت. در این مدت شاخص بورس تقریبا ۵ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. این در حالی بود که عملیات بسیاری از شرکت‌ها (که اغلب دارای محصولات صادراتی هستند) با استمداد از قیمت‌های جهانی، نسبت به سال گذشته بهبود یافته بود. ضمنا تعداد قابل توجهی از نمادهای بورسی برای سال مالی آتی پیش‌بینی سود خود را با تعدیل مثبت منتشر کردند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که فعالان بازار سهام به زودی برای خرید سهام ترغیب شوند.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-23esfand95-3monitoreconomy_ir-stock-23esfand95-4

 

 

 

نظر بدهید