گزارش بورس دوشنبه ۲۴مهر

0
336

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-stock-960724-01@monitoreconomy_ir-stock-960724-02
بررسی تحلیلی بازار بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۹۵ واحدی به ۸۵.۵۹۰ واحد رسید.ارزش معاملات در بورس معادل۲.۱۵۰ میلیاردریال (۱.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۶۳۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۸۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۱ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۶۷ واحد و گروه پتروشیمی ایرانیان با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آلومینیوم ایران با ۱۰، گروه مپنا با۱۰ واحد و بیمه پارسیان با۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۹۳ میلیون و ۳۷۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۲۳۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۵ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۰ نماد (معادل۸۵% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۴۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۲۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۲۸۴، خودرو و ساخت قطعات با ۱۳۴ و فرآورده‌های نفتی و کک با ۷۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه‌گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با تقویت نسبی حجم معاملات سهام نسبت به روزهای گذشته همراه شد که در گروه فلزات اساسی همسو با نوسان قیمت‌ها در بازارهای جهانی بازار سهام شاهد غلبه تقاضا بر عرضه سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی بود. در این گروه امروز فولاد مبارکه با معامله بیش از ۳۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان در دامنه نوسان مثبت قیمتی به کار خود پایان داد.در همین گروه توسعه معادن فلزات نیز همسو با حمایت خریدار حقوقی از دامنه منفی به سمت دامنه مثبت قیمت نوسان کرد. در گروه خودرویی‌ها نیز علیرغم تداوم حجم عرضه از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی اما به پشتوانه حمایت معامله‌گران اغلب حقوقی روند معاملات سهام در این گروه متعادل و در دامنه نوسان مثبت قیمتی نوسان کرد. در گروه پتروشیمی‌ نیز امروز پتروشیمی آبادان به لطف معامله دوطرفه سهامدار عمده حقیقی در حالی در سقف کامل قیمتی نوسان کرد که توانست صف خرید ۲ میلیون سهمی را همچنان نظاره‌گر باشد.

نظر بدهید