گزارش بورس دوشنبه ۲۵ اردیبهشت

0
313

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960225-1monitoreconomy_ir-stock-960225-2بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۵ واحدی به ۷۹.۹۵۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۰۲ میلیارد ریال (۱.۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۹۲ میلیارد ریال (تقریبا ۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۹۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۰ واحد، مخابرات ایران با ۱۴ واحد و سرمایه گذاری البرز با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۱۶ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۲ واحد و فولاد آلیاژی ایران با ۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۷۹۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۸ هزار و ۵۱۱ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۱ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۹۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۶ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۶۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۱۳۴ میلیارد ریال، محصولات شیمیایی با ۱۰۷ میلیارد ریال و فلزات اساسی ۷۷ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
در روزهای اخیر شاهد افزایش فشار فروش از سوی بازیگران بازار سهام چه حقوقی‌ها و چه حقیقی هستیم. سهام بسیاری از شرکت‌ها که با توجه به انگیزه سفته‌بازی با رشد قیمت مواجه شد، حالا فرصت مناسبی برای فروش آنها رسیده است. از سوی دیگر با توجه به ریزش قیمت‌های کالا در بازارهای جهانی، شاهد کاهش قیمت در سهام مرتبط با این موضوع بوده‌ایم که این موضوع نیز از دیگر عومل تاثیرگذار در افزایش فروش روزهای اخیر بوده است. پس از سفته بازی معامله‌گران، عوامل دیگری نیز در ایجاد انگیزه سهامداران برای عرضه سهام بی‌تاثیر نبوده است. یکی از این عوامل، ریسک‌گریزی سهامداران است. سهامداران در شرایط کنونی بازار درصدد فروش و نقدکردن سهام خود هستند تا به این ترتیب بتوانند ریسک خود را در شرایط مبهم کنونی کاهش دهند. مورد دیگر نبود برنامه مدون برای بازار سهام از سوی کاندیدای انتخاباتی است؛ در حالی روزهای اخیر شاهد برگزاری مناظرات انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری بودیم که متاسفانه به‌دلیل دغدغه‌های بالای دولتمردان در امور گوناگون، توجهی به بازار سهام نشد و در واقع هیچ‌گونه اظهار نظر یا برنامه خاصی برای بورس مطرح نشد. این عامل باعث از بین‌رفتن خوش‌بینی‌های فعالان بازار شد.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960225-3
monitoreconomy_ir-stock-960225-4

نظر بدهید