گزارش بورس دوشنبه ۲۵ بهمن

0
334

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-25bahman95-1
monitoreconomy_ir-stock-25bahman95-2

بررسی تحلیلی
شاخص‌کل بورس باافزایش ۱۴۷ واحدی به ۷۶.۹۷۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۴.۳۰۶ میلیارد ریال ( ۳.۱۵۰میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵.۸۳۷ میلیارد ریال (تقریباٌ ۵.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۹۳ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۵۵ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۵۰ واحد و معدنی و صنعتی چادرملو با ۳۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۷ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین با ۱۹ واحد و فولاد خوزستان با ۱۸واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۴۳۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۲۷۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی۴۹ هزار و۱۱۰ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بازار سهام امروز پا به پای حقوقی‌ها و تکاپو برای معاملات درون گروهی امروز شاهد تحرک حقیقی‌ها در طرف تقاضا به پشتوانه معدنی و خودرویی‌ بود. آغاز معاملات در بازارهای جهانی با رشد قیمت فلزات اساسی همراه شده و تقریباً در تمامی فلزات شاهد افزایش نسبی قیمت ها بودیم. این امر باعث شد امروز گروه معدنی‌با رهبری دوقلوهای سنگ آهنی شاهد افزایش تقاضا از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی بود، هرچند که حجم معاملات چندان چنگی به دل نمی‌زند. در این بین «فملی» پا به پای بازارگردانی سهام خود امروز شاهد معاملات پرحجم‌تری نسبت به روزهای اخیر بود. طی روز جاری تعداد ۱۰۶.۸ میلیون سهام و حق تقدم خودرویی به ارزش ۱۵ میلیارد تومان در ۹ هزار نوبت معاملاتی دست به دست شد. نمادهای پر بیننده معاملات امروز گروه دارویی برکت، سایپا، ایران خودرو، زامیاد، بانک تجارت، سایپا، تامین ریخته‌گری با روند مثبت و تنها نماد بانک ملت با روند منفی به کار خود پایان دادند.
به نظر می رسد در شرایط کنونی اغلب بازارهای فعال در اقتصاد کشورمان همچون بازارهای سرمایه و پول در وضعیت نامناسبی به سر می برند و می توان گفت در حالی که بسیاری از مدیران سرمایه گذاری و صندوق ها در اندیشه سپرده کردن نقدینگی در اختیار خود در بانک‌ها و موسسات مالی هستند این نهادها نیز روند فرساشی را از لحاظ عملیاتی و سودآوری سپری می کنند. بطوریکه بررسی و مقایسه روند رو به رشد درآمدهای نفتی، نقدینگی جامعه و GDP با میزان سود پرداختی بانک ها به سپرده گذاران طی سال های اخیر خود گواه این موضوع است و هشداری است برای مدیران صندوق های با درآمد ثابت که از جنس بازار سرمایه هستند و مجوز فعالیت خود را از این بازار می گیرند اما اعتقادی بر پتانسیل های درونی آن برای رشد و شکوفایی ندارند.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-25bahman95-3
monitoreconomy_ir-stock-25bahman95-4

نظر بدهید