گزارش بورس دوشنبه ۲۶ تیر

0
344

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-stock-960426-1@monitoreconomy_ir-stock-960426-2بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۷۲ واحدی به ۷۹.۶۹۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۸۶ میلیارد ریال (۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۴۹۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۸۲میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۲ واحد، فولاد خوزستان با ۴۵ واحد و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۲۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۲۰ واحد، آسان پرداخت پرشین با ۱۸ واحد و پتروشیمی پردیس با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۷۱۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵۱ درصد بالا تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۹ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۴۹ نماد (معادل۷۴% تعدادی و معادل ۷۵% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۳۰۲، محصولات شیمیایی با ۱۴۸ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۴۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد تحرک توده‌وار معامله‌گران و بهبود حجم معاملات سهام در اغلب نمادهای معاملاتی بود که گروه فلزات اساسی به رهبری فولاد مبارکه همچنان با اقبال خریداران حقیقی و حقوقی روبه‌رو شد. با توجه به پرترافیک‌تر شدن روزهای پایانی فصل مجامع در تیر ماه و رفت و برگشت اغلب نمادهای معاملاتی به بازار سهام بورس تهران معیار ارزیابی ریسک و بازده را در تالار شیشه‌ای بر اساس سود تقسیمی مجامع و همچنین انتظار برای کاهش نرخ سود بانکی تبیین کرده است. امروز آگهی عرضه اولیه ۵ درصد سهام به‌پرداخت ملت از سوی شرکت گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا به عنوان نخستین عرضه اولیه سهام در بورس تهران برای امسال منتشر شد. این عرضه فردا در بازار دوم بورس تهران به منظور کشف قیمت به تعداد ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم عرضه خواهد شد.

 

نظر بدهید