گزارش بورس دوشنبه ۲۷ شهریور

0
281

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورستحلیل بازار بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۴۹۷ واحدی به ۸۴.۴۱۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۰۷۴ میلیاردریال ( ۱۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۴۲۲ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۴۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۸۳ واحد، پتروشیمی پردیس با ۴۰ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۴۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آسان پرداخت پرشین با ۱۰، خدمات انفورماتیک با ۶ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۰۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۵۲ میلیون و ۴۹۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۹ هزار و ۴۶۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۴ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۷۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۹۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات ۱۱۸، فلزات اساسی با ۱۱۷ و محصولات شیمیایی با ۸۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران زیر سایه معاملات کد به کد حقوقی‌ها از جمله در نماد سایپا، گل‌گهر، زامیاد، ذوب‌آهن و سایر نمادهای شاخص‌ساز شاهد تکاپوی خریداران برای جمع‌آوری سهام شرکت‌های شاخص‌ساز بودند. در این بین انتظار برای تعدیل مثبت سود در گزارش‌های عملکردی میان‌دوره‌ای که طی هفته آینده به تدریج منتشر خواهند شد باعث شده تا بازار سهام انتظار بیشتری برای چشم‌انداز روشن بازار در سه ماهه سوم امسال داشته باشند. در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۲۱ میلیون سهم ملی صنایع مس ایران به ارزش کمتر از ۴.۵ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده مواجه بود. در بیمه سینا نیز کمتر از ۱۵ میلیون سهم به ارزش یک و نیم میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده همراه شد. در عین حال ۹ میلیون سهم صنایع پتروشیمی کرمانشاه به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده مواجه شد و در پتروشیمی فجر نیز تعداد ۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

نظر بدهید