گزارش بورس دوشنبه ۲۸ فروردین

0
360

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960128-1

monitoreconomy_ir-stock-960128-2

بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۲۴۴ واحدی به ۷۸.۲۴۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۶۶ میلیارد ریال (۴۱۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۹۵۳ میلیارد ریال (تقریباٌ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۴۰۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۴ واحد، پالاش نفت اصفهان با ۲۹ واحد و آسان پرداخت پرشین با ۲۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۵۶ واحد، ایران خودرو با ۵۰ واحد و گروه مپنا با ۲۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۷ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۷۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۰ هزار و ۶۷۱ نوبت داد و ستد بود.
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۸ فروردین ماه با افت ۲۴۴ واحدی روبرو شد. این اولین سقوط شاخص بورس در سال جدید می باشد که شاید عمده دلیل آن، آخرین روز تسویه اعتباری کارگزاری ها در این ماه باشد. گروه خودرو برخلاف روزهای پیش، سراسر سرخ پوش بود، از این رو شاخص گروه با افت ۷۲۳ واحدی معادل ۳.۶ درصد در مدار ۱۹ هزار و ۱۴۰ واحد ایستاد. امروز نمادهای بسیاری از گروه اصلاح بیش از ۴ درصدی را تجربه کرند، در این میان نماد خودرو در آستانه منفی کامل و قیمت پایانی ۲۸۴ تومان با صف فروش نسبتا سبکی به کار خود پایان داد، اما نماد خساپا موفق شد صف فروش خود را جمع کند و با افت ۴ درصدی مواجه شد. به دلیل اینکه امروز، اخرین فرصت تسویه اعتبارهای فروردین ماه بود و باتوجه به خرید اعتباری خودرویی توسط خیلی از افراد، امروز شاهد پر عرضه بودن گروه خودرو بودیم ولی این اصلاح قیمتی، شرایط مناسبی برای خریدارانی که تاکنون موفق به خرید نشده بودند فراهم آورده است. نمادهای پر بیننده معاملات امروز سایپا، پارس خودرو، سرمایه‌گذاری سایپا، پلی اکریل، ماشین سازی اراک، ایران خودرو با روند نزولی و تنها نماد بانک ملت با روند صعودی به کار خود پایان دادند.
شرکت‌های کالایی طی هفته‌های اخیر چندان با استقبال گرمی از سوی بازار همراه نشده‌اند. در این‌خصوص در گروه فلزات و شرکت‌های معدنی ریزش شدید قیمت سنگ‌آهن و همچنین فولاد عاملی برای چرخش سهامداران از این نمادها شده است. این صنایع که در سال گذشته پس از سیگنال‌های مثبت جهانی از رشد قیمت فلزات و مواد معدنی بازدهی قابل‌توجهی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده بودند در شرایط کنونی با نشانه‌هایی از ضعف تقاضا به‌خصوص از سوی چین مواجه هستند. این موضوع حتی برای فلز روی که در ابتدای سال جاری میلادی با خوش‌بینی زیادی از طرف کارشناسان روبه‌رو‌ شده بود، نیز مشاهده می‌شود.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-28-3

monitoreconomy_ir-stock-28-4

نظر بدهید