گزارش بورس دوشنبه ۲۹ خرداد

0
380

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-29-1
monitoreconomy_ir-stock-29-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۱۳۰ واحدی به ۷۸.۸۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۱۰۸ میلیارد ریال ( ۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۹۳ میلیارد ریال (تقریبا ۳۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۵۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۳۵ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۳ واحد و مخابرات ایران با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۸ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۲۰ واحد و بانک تجارت با ۲۰واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۱۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۲۶ میلیون و ۲۷۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۱ هزار و ۵۰۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۶ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۸۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۷۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز محصولات شیمیایی با ۱۱۰، خودرو و ساخت قطعات با ۶۲ و انبوه سازی املاک با ۵۸ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی نظاره‌گر تداوم تخلیه هیجان شب‌ انتخابات اخیر ریاست جمهوری از نماگرهای منتخب این بازار بودند که تابلوی معاملات بازار پایه فرابورس این روزها جای تالار معاملات بورس تهران را گرفته است. امروز بورس تهران در حالی معاملات خود را به روندی متعادل اما کم‌حجم در محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) آغاز کرد که در پایان معاملات امروز به دلیل تداوم سکون حقوقی‌ها و در عین حال عدم گردش نقدینگی در کلیت معاملات بازار سهام، بازاری سراسر رکودی و رخوت‌آور را با قرمزپوش شدن نماگرهای منتخب این بازار رقم زد. وضعیت کنونی بازار سهام در حدی است که تابلوی معاملات بورس تهران با حضور بیش از ۲۵۰ شرکت بزرگ متنوع هم اکنون از چشم معامله‌گران این بازار افتاده و تابلوی معاملات پایه بازار بورس با مجموعه‌ای از شرکت‌های اغلب زیان‌ده و یا حتی دچار توقف در فعالیت با اقبال سفته‌بازان و سودجویان کوتاه‌مدت‌نگر مواجه است. عدم گردش پول در بازار سهام در کنار سکون حقوقی‌ها باعث شده تا برخی معامله‌گران به اصطلاح تحت عنوان از تالار شیشه‌ای تحت عنوان بازاری که کمر آن شکسته شده یاد کنند. بازاری که معلوم نیست حتی با تغییر کابینه جدید دولت بتواند اکسیژن جدیدی را برای معامله‌گران این بازار رقم بزند.

برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-29-3monitoreconomy_ir-stock-29-4

نظر بدهید