گزارش بورس دوشنبه ۳مهر

0
346

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی بازار بورس
بررسی بازار بورسبررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با  کاهش ۷۱ واحدی به ۸۵.۵۱۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۴۶۱ میلیاردریال( ۱.۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۸۳۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۹۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت داده گستر عصر نوین با ۱۸ واحد، آسان پرداخت پرشین با ۱۴ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد خوزستان با ۲۴، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۲ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۲۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۴۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۸۱ میلیون و ۶۶۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۵۵۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵ درصد پایینتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۲۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۴ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۸۸ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۱۳۰، خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۸ و محصولات شیمیایی با ۸۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی زیر سایه معاملات کد به کد و درون‌گروهی سهامداران حامی شاخص بورس در نمادهای معاملاتی پیشرو مواجه بود که بی‌حجمی و تداوم سردرگمی نسبت به دورنمای سودآوری‌ها در بازار سهام به ویژه وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت باعث شده تا تک‌سهم‌های برخوردار از سهام شناوری پایین و یا با سرمایه‌های کوچک همچنان مورد وثوق اغلب سرمایه‌گذاران باشد. در شرایطی که به نظر می‌رسد خبری از ورود پول‌های جدید به بورس سهام نیست، نقدینگی فعلی غالبا طی جریان‌های موج‌سوارانه جذب معاملات بازار شده است. این جبهه موج‌سوار به دنبال فعالیت‌های زودبازده بوده و سعی دارد تا با حرکت از گروه‌های مختلف موج مثبتی را ایجاد کند. در این میان اما فعالیت کم بازیگران حقیقی بورس مانعی در موفقیت این رفتار موج‌سوارانه شده است و شاهد رفتاری منطقی از بازار هستیم. آنچه که این روزها در بازار سهام معامله‌گران را با ابهام و نگرانی مواجه کرده تسری بحران بانکی در روندی تدریجی به صنایع سودآوری است که به عنوان برند ملی در بورس و فرابورس ایران حضور دارند. روندی که در صورت عدم چاره برای آن می‌تواند به بحران‌های اجتماعی و معیشتی در آ‌ینده‌ای نزدیک منجر شود.

نظر بدهید