گزارش بورس سه‌شنبه ۳ اسفند

0
357

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-3esfand95-1

monitoreconomy_ir-stock-3esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۱۰۲ واحدی به ۷۷.۸۰۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۰۰۵ میلیارد ریال( ۲.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۴۵۳میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۵۸ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۴۳ واحد، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۲۰ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت سایپا با ۱۹ واحد، پارس خودرو با ۱۰ واحد و معدن و صنعتی گل گهر با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۳۶۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۹ هزار و ۴۶۰ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران در بازار سه‌شنبه شاهد معاملاتی متعادل و آرام در محدوده صفر تابلو در اغلب نمادهای معاملاتی بودند، در این بین تک‌ سهم‌های پراقبال بازار برای معامله‌گران اغلب حقیقی همچنان در روندی پرریسک‌ تک‌تازی می‌کنند. امروز در بازار معاملات بلوکی بورس تهران گروه ایران‌خودرو در حالی بلوک ۹.۴ درصدی سهام بیمه پارسیان را به قیمت پایه هر سهم ۳۶۵ تومان روانه میز فروش کرد که از سوی گروه مالی بانک پارسیان به همین قیمت خریداری شد. این در حالی است که گروه ایران خودرو به طور مستقیم و غیر مستقیم مالک بیش از ۳۳ درصد از سهام بانک پارسیان است که به این ترتیب می‌توان گفت این معامله دوباره شناسایی سود کاغذی از طریق شرکت‌های سرمایه‌پذیر ایران‌خودرو است. در بازار ۲ بورس تهران اما ۷۶۳ میلیون سهم مخابرات ایران به ارزش بیش از ۱۷۲ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده منتقل شد. در این بین امروز همزمان با رفت و برگشت اغلب نمادهای معاملاتی برای اعلام گزارش‌های بودجه‌ای برآوردی سال مالی ۹۶ بورس تهران نظاره‌گر بودجه برآوردی سایپا با تعدیل مثبت ۳۳ درصدی سود در سال ۹۶ بود.
۱۷ بهمن ماه سال جاری ۳۴۰ میلیون سهم از سهام شرکت گروه دارویی برکت برای نخستین بار در بازار دوم بورس، عرضه اولیه شد، اما بعد از عرضه در این قیمت با روندی نزولی همراه شد و طی این مدت تنها یک روز معاملاتی مثبتی را به ثبت رسانده است. پس از انجام این عرضه اولیه، گروه اقتصادی تدبیر به عنوان سهامدار عمده در جهت حمایت از روند قیمتی سهام و سهامداران خرد مجموعه هر روز اقدام به خرید سهام عرضه کنندگان کرده است و همچنان نیز قصد ادامه حمایت خود از این سهام را دارد و همانطور که از روند قیمتی “برکت” آشکار است، حمایت های سهامدار عمده شرکت مانع از افت قیمت به شکل قابل توجه و همچنین متعادل شدن روند قیمتی آن شده است.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-3esfand95-3

monitoreconomy_ir-stock-3esfand95-4

نظر بدهید