گزارش بورس چهارشنبه ۳ خرداد

0
342

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960303-1monitoreconomy_ir-stock-960303-2
بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۲۱ واحدی به ۸۱.۱۴۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۵.۶۰۲ میلیارد ریال (۴.۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۴۷ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۴۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفور ماتیک با ۳۷ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۰ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۲۴ واحد، پالایش نفت بندر اصفهان با ۲۰ واحد و بانک تجارت با ۲۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۵۶۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۶۶۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۹ هزار و ۷۲۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۰ درصد بالا‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۲ نماد (معادل ۷۸% تعدادی و معادل ۸۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۰ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه لاستیک و پلاستیک با ۳۲۱ میلیارد ریال، محصولات شیمیایی ۱۵۴ و سرمایه گذاری ها با ۱۱۲ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری خوش‌بینی نسبت به اثر‌پذیری مثبت بورس از نتایج و نوسان‌گیری به ویژه در نمادهای کوچک میان سهامداران افزایش یافت. موضوعی که باعث شد طی دوماه ابتدایی سال ۹۶ شاخص بورس با رشد بیش از ۵ درصدی، با رشد نسبت قیمت به درآمد نیز همراه باشد. حال با مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیاز به اصلاح قیمت‌ها بیش از پیش احساس می‌شود و این احتمال وجود دارد که بازار در مسیر اصلاح حرکت کند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که طی چند روز گذشته فضای سیاسی جهان را تا حدودی ملتهب کرده است، موضوع سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به خاورمیانه و کشور عربستان است. عربستان با خرید ۱۱۰ میلیارد دلار اسلحه از کشور آمریکا، درصدد است ایران‌هراسی در منطقه را تقویت کند. ترامپ که بارها ایران به‌ویژه توافق هسته‌ای را مورد تهدید قرار داده بود، در این سفر و در گفت‌وگو با مقامات ارشد عربستان نیز بر مواضع گذشته خود تاکید کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین در ادامه با سفر به اسرائیل تلاش کرد فضای خاورمیانه را تا حد زیادی ناامن نشان دهد. برهمین اساس ریسک سیستماتیک ناشی از این مناقشات از عواملی است که طی روزهای آتی می‌تواند جو نگرانی در بورس را تشدید کند.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960303-3monitoreconomy_ir-stock-960303-4

نظر بدهید