گزارش بورس دوشنبه ۹ اسفند

0
329

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-9esfand95-1

monitoreconomy_ir-9esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۱۵ واحدی به ۷۷.۵۹۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۴۸میلیارد ریال (۲۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۵۵۴میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۸۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۵۲ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۴۳ واحد، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۱۷ واحد و آهنگری تراکتور سازی ایران با ۱۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت بانک اقتصاد نوین با ۲۴ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۱۲ واحد و بانک انصار با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۳۵ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۵۵۰ میلیون و ۲۰۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۴ هزار و ۱۷۷ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر معاملات متعادل و کم‌حجم همزمان با تحرک نوسان‌گیران در شرکت‌های کوچک بازار بودند. بازار در روزهای پایانی سال از بزرگان تابلوی معاملات بورس ناامید شده است. امروز در گروه فلزات اساسی اکثریت نمادها روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کرده‌اند، هر چند که نمادهایی همچون شرکت آهن و فولاد ارفع و لوله و ماشین‌سازی ایران بیش از ۴ درصد در قیمت پایانی رشد کردند. در این گروه ۵۷ میلیون و ۳۰۶ هزار سهم به ارزش ۱۲ میلیارد و ۵۵۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در ۵ هزار و ۴۸۶ نوبت معامله مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه سیمانی‌ اکثریت نمادها شرایط کاهشی را پشت سر گذاشتند البته نماد سیمان لار سبزوار توانست رشد بیش از ۴ درصدی را تجربه کند. در گروه دارویی نیز نمادهایی همچون گروه دارویی برکت، داروسازی سبحان، دارو پخش‌، ایران دارو، داروسازی امین، داروسازی ابوریحان، داروسازی زاگرس و مواد اولیه دارویی البرز بالک و تعداد دیگری از نمادها با روند کاهشی در قیمت پایانی مواجه شدند اما داروسازی کوثر، لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی و داروسازی سینا از جمله نمادهایی بودند که رشد در قیمت پایانی را تجربه کردند. امروز همچنین با بازگشایی نماد معاملاتی پاکدیس که زمان چندانی از ورود این شرکت تولیدکننده آبمیوه به فرابورس نمی‌گذرد، معامله‌گران بازار سهام شاهد افزایش تقاضا برای جمع‌آوری این سهم همزمان با نوسان حدود ۱۵درصدی آن در روز بازگشایی امروز بودند.
بازار سهام با ناامید شدن معامله‌گران از بازدهی سهام در گروه‌ها و شرکت‌های بزرگ تالار شیشه‌ای در آخرین روزهای باقی مانده تا پایان امسال، ترجیح می‌دهند که در گروه‌ها و شرکت‌های کوچک و برخوردار از سهام شناور به دنبال شناسایی بازدهی باشند. در این بین تک‌سهم‌های گروه سیمانی در کنار برخی از تک‌سهم‌های گروه غذایی، فلزی و ماشین آلات تجهیزات در کانون توجه نوسان‌گیران بازار کم‌پول ایران هستند.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-9esfand95-3

monitoreconomy_ir-9esfand95-4

نظر بدهید