گزارش بورس دوشنبه ۹ بهمن | عقبگرد شاخص کل بورس

0
231

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۳۶۸ واحدی به ۹۹.۰۴۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۶۰۳ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۰۲ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۳۰۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۳۲ واحد، آسان پرداخت پرشیا با ۲۰ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۵۱، فولاد مبارکه اصفهان با ۴۹ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۶۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۵۲ میلیون و ۹۹۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۴۹۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۹ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۵ نماد (معادل ۸۶ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۸۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۹۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۴۱۷، استخراج کانه های فلزی با ۲۴۴ و محصولات شیمیایی ۱۴۵ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران پا به پای معاملات کد به کد اغلب حقوقی‌ها در هفته‌های پایانی سال جاری شاهد معاملاتی متعادل اما کم‌حجم حقوقی‌ها در کلیت معاملات بازار سهام بود، این در حالی است که با کاهش قیمت جهانی نفت خام و در عین حال تداوم ریزش قیمت‌ها در بازار داخلی ارز، زمینه برای اصلاح قیمت‌ها و اصلاح پرتفوی برای اغلب سرمایه‌گذاران فراهم شده است. در این بین، حضور کمرنگ حقوقی‌ها در بازار باعث شده تا فضای یخ‌زده معاملات فرصتی برای استراحت موقت شاخص کل بورس فراهم نماید، هر چند که انتظار برای رونمایی از شاخص یکصد هزار واحدی در گرامی‌داشت پنجاهمین سال از وجود بازار سرمایه در ایران با غیبت رئیس دولت و معاون وی هنوز محقق نشده است. امروز در بازار۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۵۱ میلیون سهم آلومینیوم ایران به ارزش بیش از ۷.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده همراه شد. در گروه دارویی برکت نیز کمتر از ۳۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبه‌رو بود.

نظر بدهید