گزارش بورس دوشنبه ۹ تیر

0
235

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت شاخص های بورسوضعیت شاخص های بورسبررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد:شاخص کل بورس با افزایش ۴۲ واحدی به ۸۱.۵۳۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۴۲ میلیارد ریال(۳۷۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۴۶۰ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۳۲ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۵۸ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۵۲ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۲۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با ۲۷ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۲۵ واحد و ننفت بهران با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۳۴ میلیون و ۱۲۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۹۰۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۷ نماد (معادل ۷۹% تعدادی و معادل ۸۳ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۶۹، فرآورده های نفتی با ۱۲۲ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۰۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی متعادل اما همراه با اقبال معامله‌گران به گروه فلزات اساسی روبه‌رو شد که پایان اصلاح قیمت‌ها در اغلب نمادهای معاملاتی، غلبه تقاضا را بر عرضه سهام را در پی داشت. در این بین، عطش برخی معامله‌گران اغلب حقوقی در بازار بدهی اگرچه به حجم معاملات سهام در بازار نقد بورس تهران آسیب رسانده، اما همچنان در گروه‌های پیش‌روی بازار از جمله فلزات اساسی و گروه معدنی‌ها به رهبری شرکت‌های سرب و روی انگیزه بالایی برای جمع‌آوری سهام از سوی معامله گران حقیقی و حقوقی وجود دارد. در گروه خودرویی‌ها نیز پایان اصلاح قیمتی و حمایت کم‌حجم حقوقی‌ها روندی متعادل اما کم‌نوسان را در محدوده صفر تابلو برای اغلب نمادهای معاملاتی این گروه رقم زد. با این همه هنوز گروه قطعه‌سازها با تحرک نوسان‌گیران حرفه‌ای مواجه است. در گروه پالایشی‌ها نیز شکل‌گیری صف خرید ناپایدار در برخی تک‌سهم‌های این گروه توجه معامله‌گران را در پی داشت که تداوم عرضه سهام مانع از شکل‌گیری هرگونه صف خرید و بر هم زدن معاملاتی متعادل در این گروه شد.

نظر بدهید