گزارش بورس دوشنبه۶ دی

0
370

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-06dey95

monitoreconomy_ir-stock-06dey95-1

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص‌کل بورس با افزایش ۶۷ واحدی به ۷۹.۹۶۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۴۳ میلیارد ریال (۱.۱۴۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۶۲ میلیارد ریال (تقریباٌ ۹۱۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۵۵میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۹ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۳۰ واحد و پتروشیمی خارک با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت پارس خودرو با ۱۹ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۱۴ واحد و ایران خودرو با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای‌گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۹۸۱ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۲ میلیارد و ۲۴۳ میلیون و ۸۹۱ هزار ریال در بیش از ۵۱ هزار و ۱ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد نوسانی شدن قیمت سهام شرکت‌های صادرات محور به رهبری گروه معدنی‌ و سنگ آهنی‌ و همچنین تک سهم‌های گروه پتروشیمی بود هرچند که شکل‌گیری صف‌های خرید به دلیل حمایت حقوقی‌ها برای عرضه سهام دوام چندانی نداشت. امروز همانند روز های گذشته معاملات درون گروهی و کد به کد در سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری مسکن، صنعتی دریایی ایران، معدنی و صنعتی گل‌گهر، گروه صنعتی بارز، گسترش صنایع انرژی آذرآب، صنایع فولاد آلیاژی یزد، نفت سپاهان و ارتباطات سیار ایران مشاهده گردید. مجموعاً در معاملات امروز ۱۶۲ میلیون سهم به ارزش ۴۲ میلیارد تومان بین سهامداران عمده و درون گروهی جابجا شد.
بازار سهام در حالی همسو با نوسانی شدن نرخ دلار در بازار داخلی و در عین حال آغاز تعطیلات ژانویه در بازارهای جهانی شاهد متعادل شدن قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی در گروه‌های صادرات محور به ویژه گروه معدنی‌ و سنگ آهنی‌ و همچنین بخش عمده‌ای از گروه فلزات اساسی بود که حمایت حقوقی‌ها برای عرضه کردن صف‌های خرید ناپایدار باعث شد، تا شاخص کل هم‌وزن تاب پایداری در مقابل بازیگران بزرگ بازار را از دست دهد. معاملات امروز در حالی به کار خود پایان داد که تکاپوی بازار گردان‌ها و مدیران سرمایه‌گذاری در شرکت‌های حقوقی برای عرضه سهام و همزمان تحرک برای تجهیز نقدینگی در بازار اوراق بدهی‌ها باعث انتقاد اغلب معامله‌گران حرفه‌ای بازار به چنین رفتاری شده است. اغلب معامله‌گران بورس تهران این روزها معتقدند مهندسی شاخص‌ها در گذشته در حالی به بازار سهام ضربه زد که این روزها مهندسی ارزش معاملات روزانه و متورم نشان دادن آن در دستور کار متولیان بازار سرمایه قرار گرفته است. این در حالی است که ارزش واقعی معاملات بازار بدون احتساب معاملات بازار بدهی و سایر معاملات درون گروهی و کد به کد شاید از ۳۰ میلیارد تومان فراتر نمی‌رود.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-06dey95-2

monitoreconomy_ir-stock-06dey95-3

نظر بدهید