گزارش بورس سه‌شنبه ۳ بهمن | رشد شاخص کل بورس

0
267

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۵۹۶ واحدی به۹۹.۲۲۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۹۴۲ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۵۱ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۸۹۳ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۰۰ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۹۹ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۶۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۳۲، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۲ واحد و صنعتی بهشهر با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۹۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۲۶۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۴ هزار و ۹۹۸ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱.۳۵ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۹ نماد (معادل ۸۷ % تعدادی و معادل ۹۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۵۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۱۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۴ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۲۷۸، فلزات اساسی با ۲۳۷ وخودرو و ساخت قطعات با ۲۱۱میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی هم‌سو با معاملات کدبه‌کد و درون‌گروهی گسترده سهامداران عمده مواجه بود که موج انتشار گزارش عملکردی ۹ ماهه شرکت‌ها در کدال باعث شده، تا خریداران حقیقی بازار سهام با خوش‌بینی نسبت به آینده به دنبال جمع‌آوری سهام برخوردار از بازده باشند. در این بین گروه خودرویی‌ها و قطعه‌سازها امروز شاهد حرکت قیمت‌ها از دامنه منفی به مثبت روبرو بود. در گروه فلزات اساسی نیز تک‌سهم‌های گروه سرب و روی و آلومینیوم در حالی با اقبال خریداران سهام روبروست که شرکت‌های کوچک این گروه که در قیاس با شرکت‌های بزرگ هنوز نتوانسته‌اند، از ارزش بازاری مورد انتظار برخوردار شوند، همچنان با اقبال خریداران روبرو هستند. در گروه معدنی‌ها نیز دوقلوهای سنگ آهنی همچنان مورد توجه خریداران حقیقی سهام در روند متعادل هستند.

نظر بدهید