گزارش بورس سه‌شنبه ۱۹ بهمن

0
263

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-19bahman95-1
monitoreconomy_ir-19bahman95-2بررسی تحلیلی

شاخص­ کل ­بورس  با فزایش ۸۷ واحدی  به ۷۶.۷۶۶ واحد رسید. ارزش­ معاملات­ در بورس­ معادل ۱.۷۳۹ میلیارد ریال (۵۱۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات­ بلوکی) و در فرابورس ۵.۰۵۶ میلیارد ریال (تقریباٌ ۳.۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک­ و بلوکی) بوده­ است. مجموع کل معاملات ­خرد در بازار بورس ­و فرابورس معادل ۲.۴۸۵س میلیارد ریال بوده­ است.

معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت بانک تجارتs با ۳۷واحد، بانک ملت با ۳۶ واحد و سایپا با ۳۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۰ واحد، مخابرات ایران با ۲۰ واحد و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با ۱۹واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای­گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۴میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۸۵۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۴ هزار و۴۹۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز سهامداران گروه خودرو تعداد ۱۶۹میلیون سهام و حق تقدم خودرویی را به ارزش ۲۳ میلیارد تومان در ۱۱.۸ هزارنوبت معاملاتی دست به دست کردند که  در مقایسه با دیروز فرسایشی بود، در این بین خساپا  با حجم تقریبا ۷۷ میلیونی و ارزش معامله‌ای حدود ۱۰ میلیارد تومان صدر نشین در حجم و ارزش معاملات بود. در گروه بانکی «وبملت» و «وتجارت» که طی هفته‌های اخیر ریزش شدیدی را تجربه کرده بود با رشد قیمتی خود از شاخص حمایت کردند. دیگر نمادهای این گروه نیز به این موضوع واکنش نشان دادند. در این گروه همچنان انتظار برای بازگشایی دیگر نمادهای متوقف مانند «وبصادر»، «ونوین»، «وپارس» و سایر نمادها وجود دارد. نمادهای پر بیننده معاملات امروز از جمله بانک ملت، آسان پرداخت پرشین، سایپا، بانک تجارت، ایران خودرو و سایپا دیزل روند مثبت و معدنی و صنعتی چادرملو روند منفی را تجربه کرد.

حجم معاملات نیز همچنان ناامید کننده است که حکایت از خروج پول قدرتمند از بازار دارد، باتوجه به اینکه نرخ بازده بدون ریسک( نرخ بانکی) معادل ۲۰% است، بازار برای رشد و غلبه بر بازدهی بدون ریسک کار بسیار سختی در پیش دارد. به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به زمان ترافیک گزارش‌های نخستین پیش‌بینی سود سال ۹۶، فضای انتظاری در بازار سهام حاکم شود. اما انتظار می‌رود پس از اصلاح قیمتی اخیر و با توجه به بهبود وضعیت در برخی نمادهای شاخص‌ساز به‌ویژه در گروه‌های وابسته به قیمت‌های جهانی، تغییر روند مثبتی را در بازار سهام شاهد باشیم. البته در این مسیر، ریسک «رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی ترامپ» می‌تواند بر فضای عمومی بازار سهام اثرگذار باشد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-19bahman95-3
monitoreconomy_ir-19bahman95-4

نظر بدهید