گزارش بورس سه‌شنبه ۱۰ بهمن | کاهش شاخص کل بورس

0
296

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۴۸۸ واحدی به ۹۹.۵۵۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۶۲ میلیاردریال ( ۲۰۰میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۴۴ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۰۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آسان پرداخت پرشیا با ۱۹ واحد، پتروشیمی مبین با ۱۸ واحد و ارتباطات سیار ایران با ۱۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۹۸، معدنی و صنعتی گل گهر با ۷۲ واحد و پالایش نفت تهران با ۴۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۸۳ میلیون و ۶۰۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۳۰۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۹ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۸ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۱۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۴۳، فرآورده‌های نفتی با ۱۵۵ و خودرو و ساخت قطعات ۱۳۵ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی کم‌حجم‌ترین معاملات یک ماه گذشته خود را تجربه کرد که در میان معامله‌گران نوسان‌گیر بازار، حق‌تقدم‌ها در کانون توجه خریداران قرار گرفت. افت حجم معاملات سهام به ویژه در گروه‌های پیشرو و شاخص‌ساز در حالی است که بازارهای جهانی نیز امروز شاهد افت نسبی قیمت‌ها در گروه فلزات اساسی و همچنین کاهش ملموس قیمت جهانی نفت خام بود. با این همه، حضور کمرنگ حقوقی‌های حامی بازار برای جمع‌آوری سهام در کنار باقی ماندن برخی ابهام‌ها در حوزه سیاست‌گذاری برای نهادهای مالی از جمله تأمین سرمایه‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های کارگزاری وابسته به بانک‌ها باعث شده تا بازار سهام فرصتی برای اصلاح شاخص کل بورس بیابد، هر چند که تک‌سهم‌های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین به ویژه در فرابورس انگیزه نوسان‌گیری را برای بورس‌بازان فراهم کرده است. امروز در بازار ۲ تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، کمتر از ۳۴ میلیون سهم گروه دارویی برکت به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده مواجه بود.

نظر بدهید