گزارش بورس سه‌شنبه ۱۰ اسفند

0
322

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-10esfand95-1

monitoreconomy_ir-stock-10esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۱۱ واحدی به ۷۷.۶۰۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۳۴۳ میلیارد ریال (۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۲۲۲ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۳۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۳۶۵ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت خودرو سازی سایپا با ۴۶ واحد، هلدینگ سرمایه گذاری غدیر با ۲۹ واحد و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با ۲۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت فولاد خراسان با ۴۹واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۴ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۳۴ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۸۱ میلیون و ۱۵۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۱ هزار و ۶۹۲ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد پیش افتادن گروه خودرویی‌ها نسبت به سایر گروهای شاخص‌ساز بازار بودند، این در حالی بود که صف‌های خرید شکل‌گرفته در این گروه با تداوم عرضه‌‌های ممتد پایدار نبود. امروز همچنین نماد معاملاتی بورس کالای ایران در بازار پایه توافقی به تابلوی پایه الف بازار پایه فرابورس منتقل شد. در بازار معاملات عمده ۴۵۱ میلیون سهم شرکت سیمان غرب آسیا به قیمت هر سهم ۱۰۳۲ ریال و به ارزش بیش از ۴۵.۵ میلیارد تومان واگذار شد. در بازار دوم بورس تهران، امروز ۱۴۰ میلیون سهم بیمه ملت به ارزش بیش از ۲۸ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد. در گروه سایپا در حالی این روزها تکاپو برای برگزاری مجمع سایپا کاشان و زمینه‌جینی برای انتقال سهام این شرکت به سیتروئن در کنار تکاپو برای واگذاری بلوک شرکت زیان‌ده سایپا دیزل به ماموت مطرح است که در آخرین روزهای پایانی امسال حساسیت زیادی از درون سایپا برای عدم انتشار خبرهای تأثیرگذار و سهام این گروه در پیش گرفته شده است. در این میان هرگونه تحرک سهامداری در گروه خودرویی‌ها با توجه به انبوه سهام‌شناوری این گروه در بازار به سرعت با عرضه‌های ممتد پاسخ داده می‌شود. اقدامی که هرگونه صف خرید باپدار برای گروه خودرویی‌ها را از دست داده که عمده آن ناشی از نیاز نقدینگی در شب‌های عید و در عین حال بستن حساب‌ها و تسویه مطالبات با کارگزاری‌ها ناشی می‌شود.
ناامیدی از بازدهی شرکت‌های بزرگ در روزهای پایانی سال این روزها باعث شده تا عمده معامله‌گران کم پول بازار با تجهیز محتاطانه نقدینگی به دنبال تک‌سهم‌ها و شرکتهای کوچک بازار برخورد از سهام‌شناوری پایین با هدف‌های ۱۰ تا ۲۰ درصدی باشند. بازاری که معلوم نیست مهار آن این روزها در دست کیست.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-10esfand95-3

monitoreconomy_ir-stock-10esfand95-4

نظر بدهید