گزارش بورس سه‌شنبه ۱۱مهر

0
332

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورستحلیل بازار بورس
بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با کاهش ۱۵۹ واحدی به ۸۵.۳۵۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۵۶ میلیاردریال( ۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس۱.۶۹۶میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۵۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۵۲ واحد، فولاد خوزستان با ۲۸ واحد و مخابرات ایران با ۲۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه پتروشیمی ایرانیان با ۳۰، ملی صنایع مس ایران با ۲۱ واحد و پالایش نفت تهران با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۵۳ میلیون و ۵۴۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۸ هزار و ۶۶۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۳ درصد پایینتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۲ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۸۸ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۵۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۰۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت مخابرات ۴۴۹، خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۳ و فلزات اساسی با ۱۱۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران زیر سایه سنگین اخبار سیاسی پیرامون برجام و نگرانی از اقدام‌های غیرقابل پیش‌بینی رئیس‌جمهور امریکا در کنار کشیدن از توافقنامه هسته‌ای، در حالی همچنان شاهد عقبگرد نماگرهای منتخب خود هم‌زمان با غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی بود که با وجود حجم کم‌فروغ معاملات سهام در روز جاری، اما حامیان سنتی بازار از طریق نمادهای شاخص‌ساز در گروه مخابرات، فولاد و تجهیزاتی‌ اهرمی برای مقاومت شاخص بورس در کانال ۸۵ هزار واحدی شده‌اند. در نماد آلومینیوم ایران اما در حالی صف فروش ۲۰ میلیونی این سهم در پایین‌ترین دامنه نوسان قیمتی پایدار ماند که معاملات دوطرفه در این سهم امروز به حجم معاملات قابل اتکایی منجر نشد. امروز در گروه پتروشیمی صنایع ایرانیان نیز سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد همچنان میزبان معاملات درون گروهی و کد به کد بود. در ملی صنایع مس ایران با وجود انباشت عرضه سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی اما حقوقی این سهم از آن حمایت کرد.

نظر بدهید