گزارش بورس سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت

0
405

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960212-1

monitoreconomy_ir-stock-960212-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۵ واحدی به ۷۹.۹۴۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۸۱ میلیارد ریال (۳۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۹۰۸ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۱۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۷۳۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۷۱ واحد، خدمات انفورماتیک با ۴۷ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۴۷ واحد، پارس خودرو ۲۴ با واحد و فولاد خراسان با ۲۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۸ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۲۵۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۴ هزار و ۴۱۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵ درصد بالا¬تر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۱ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۳۶ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۱۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۷ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۳۸۱ میلیارد ریال، فلزات اساسی با ۱۵۵ میلیارد ریال و رایانه و فعالیتهای وابسطه به آن با ۱۴۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
با آغاز سال ۹۶ سازمان بورس و اوراق بهادار برنامه‌های متنوعی برای بهبود کیفی و کمی بازار ارائه داد. برنامه‌هایی که اجرایی شدن هر یک می‌تواند بورس تهران را یک قدم به حرفه‌ای‌تر شدن نزدیک کند. موضوع اول درخصوص تغییر آرایش انتشار گزارش‌های مالی با حذف پیش‌بینی سود هر سهم و ارائه گزارش تحلیلی مدیریتی شرکت‌ها عنوان کرد. تغییر نگرشی که می‌تواند به عمق بخشی و تحلیل‌پذیر شدن هر‌چه بیشتر بازار بینجامد. دومین مورد درخصوص کاهش نقش اجرایی سازمان در زمینه انتشار اطلاعات و تغییر در سایت TSETMC است. موضوعی که می‌تواند بازار سهام ایران را به سمت الگوهای جهانی سوق دهد و به فعالیت حرفه‌ای ارکان مختلف بازار سرمایه کمک کند. اما آخرین اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار در زمینه افزایش امکانات برای کاربران آنلاین از طریق شرکت‌های ارائه دهنده خدمات است. برهمین اساس، عمق مظنه‌های برتر برای کاربران آنلاین از سه مظنه به ۵ مورد افزایش می‌یابد. در شرایط کنونی تمامی سهامداران از طریق سایت tsetmc می‌توانند سه ردیف از معاملات سهم‌ها در بخش خرید و فروش را مشاهده کنند. براساس اقدامات جدید سازمان بورس و اوراق بهادار، کاربران آنلاین می‌توانند دسترسی بیشتری به اطلاعات معاملاتی داشته باشند.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960212-3

monitoreconomy_ir-stock-960212-4

 

نظر بدهید