گزارش بورس سه‌شنبه ۱۲ بهمن

0
377

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-12bahman95-1

monitoreconomy_ir-stock-12bahman95-2

 بررسی تحلیلی

شاخص‌کل بورس با افزایش ۱۴ واحدی به ۷۷.۹۷۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۵۸۵ میلیارد ریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۳۴۱ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۸۲۶ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت سایپا با ۵۳ واحد، بانک ملت با ۳۷ واحد و پارس خودرو با ۱۹واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۵ واحد، لابراتوارداروسازی‌ دکترعبیدی‌ با ۱۳ واحد و ارتباطات سیار ایران با ۱۲واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۵۸ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۷۵۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۹ هزار و ۸۴۱ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بازار سهام امروز نظاره‌گر بازاری متعادل و کم نوسان بود که همزمان با واگذاری صف خرید خودرویی‌ها به نظر می‌رسید، خود را آماده بازگشایی نماد معاملاتی دو بانک تجارت و صادرات در روز آینده کرده است. در این بین گروه ایران خودرو اگرچه از عرضه‌های آبشاری سرمایه‌گذاری سمند نجات یافته، اما برعهده گرفتن بازارگردانی این سهم از سوی شرکت نگار نصر سهم به عنوان یکی از سهامداران عمده این سهم خیال سهامداران را از بابت عرضه سهام از سوی سایر حقوقی‌های این نماد از جمله شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا راحت نکرده است. امروز در نماد بانک ملت نیز با تداوم اقبال خریداران حقیقی و حقوقی روند معاملات متعادل این سهم در دامنه نوسان مثبت قیمتی دنبال شد. در بیمه ملت نیز امروز بلوک بیش از ۶۱ میلیون سهمی این شرکت زیر قیمت ۲۰۰ تومان میان دو کد حقوقی جابجا شد. همچنین در آتیه‌داده پرداز نیز امروز با انتشار پیشنهاد هیات مدیره این شرکت برای افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی از محل سود انباشته قیمت پایانی این سهم در مثبت کامل و در روندی متعادل در پایان معاملات امروز به کار خود پایان داد. همچنین در آتیه‌داده پرداز نیز امروز با انتشار پیشنهاد هیات مدیره این شرکت برای افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی از محل سود انباشته قیمت پایانی این سهم در مثبت کامل و در روندی متعادل در پایان معاملات امروز به کار خود پایان داد.
بورس تهران شاهد معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی همزمان با لزوم اصلاح قیمتی کوتاه مدت بود بازاری که همزمان در گروه خودرویی شاهد واگذاری صف‌های خرید و عرضه حقوقی‌ها با هدف متعادل شدن معاملات بود، در این بین برخی معامله‌گران سهام معتقدند که نهاد ناظر و حقوقی‌ها در تکاپوی بازارگردانی سهام و حمایت از شاخص‌ هستند، اینکه در آستانه بازگشایی نماد معاملاتی بانک تجارت (احتمالا فردا) و گشایش نماد معاملاتی بانک صادرات در هفته آینده علاقه برای مدیریت بازار با رشد قیمت‌‌ها در گروه خودرویی‌ها افزایش یافته است.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-12bahman95-3

monitoreconomy_ir-stock-12bahman95-4

نظر بدهید