گزارش بورس سه‌شنبه ۱۳ تیر

0
301

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-stock-0413-1
@monitoreconomy_ir-stock-0413-2
بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۲۶ واحدی به ۷۸.۶۳۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۲۰۳ میلیارد ریال( ۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۱۲۸ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۱۳۱میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۱۶ واحد، خدمات انفورماتیک با ۱۳ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۹ واحد، پتروشیمی شیراز با ۸ واحد و فولاد آلیاژی ایران با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۲۳ میلیون و ۲۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۷ هزار و ۷۸۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۹ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۲۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۸ نماد (معادل ۷۷% تعدادی و معادل ۸۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز فلزات اساسی با ۱۴۵، انبوه سازی املاک با ۱۰۹ و فرآورده های نفتی با ۸۷ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
این روزها معاملات بورس تهران به سردی و با رکود ادامه می‌یابد. میانگین ارزش معاملات روزانه در یک ماه گذشته ۸۰ میلیارد تومان در روز بوده است که برای بورس تهران به مثابه یک شوخی تلخ می‌ماند. این در حالی است که اوضاع بازار و شرکت‌ها با توجه به اخبار کلان اقتصادی چندان هم بد به نظر نمی‌رسد. چشم‌انداز تورمی که در اقتصاد کشور ایجاد شده، خبر ورود سرمایه‌گذاران خارجی، کاهش متوسط نسبت قیمت به درآمد، امکان اصلاح ساختار نظام بانکی در آینده نزدیک و بهبود عملکرد شرکت‌های تولیدکننده کالا در سایه رشد نسبی قیمت‌های جهانی هریک به‌طور جداگانه می‌تواند محرک مناسبی برای بازار سهام باشد. هرچند ریسک‌هایی از جمله خطر بروز ناامنی در منطقه و نوسان متغیرهای سیاسی نیز بازار سهام تهران را تهدید می‌کند، اما حقیقتا کفه فرصت‌های بورس تهران به کفه تهدیدها در ترازوی مقایسه این دو عامل، می‌چربد. به‌نظر می‌رسد حلقه مفقوده‌ای، مانع از تکمیل بهبود زنجیره ملزومات سرمایه‌گذاری در بورس تهران می‌شود. اعتماد سرمایه‌گذاران به نهاد ناظر و متولیان بازار سهام بیش از هر زمان دیگری در برهه فعلی، به ترمیم نیاز دارد.

برترین های بورس
@monitoreconomy_ir-stock-0413-3
@monitoreconomy_ir-stock-0413-4

 

نظر بدهید